Online Eğitim Nedir, Avantajları Nelerdir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Son yıllarda önemi ve popülaritesi hızla artan online eğitim kavramı ile ilgili merak edilenleri, bu eğitimin bize sağladığı faydaları bu içeriğimizde sizlerle paylaşmak istedik. Umarız içeriğimiz konuyla ilgili sizlere yeterli bilgi verebilir. Özellikle tüm dünyayı kasıp kavuran Covid pandemisi ile online işlemler ciddi oranda artış gösterdi. Artık işletme toplantıları, görüşmeler ve buna bağlı birçok eğitim sistemi de online yapıya geçti. Peki online eğitim nedir, nasıl planlanır ve avantajları nelerdir?

Online Eğitim Nedir?

Zoom, Google Meet gibi uygulamalar aracılığıyla eğitim veren kişi kursiyerlerine ulaşır ve eğitimlerini bu tip sistemler üzerinden yürütür. Fiziki mekanlarda, sınıf - kurs alanı gibi yapılmayan, tamamen bilgisayar ya da mobil cihazlar aracılığı ile yapılan eğitimleri - verilen kursları online eğitim olarak tanımlayabiliriz. Yani eğitimci bu eğitim sistemi ile yer, mekan kavramı olmadan internet üzerinden istediği kişilere eğitimler verebilir, onlara eş zamanlı olarak ulaşabilir. Benzer şekilde video eğitim olarak oluşturulan eğitimler de bu kategoriye dahil edilebilirler. Yani önceden hazırlanmış bir video eğitim seti de online eğitim kategorisinde ele alınabilir.

Video Eğitim Nedir?

Video eğitimlerde ilgili eğitim bir kayıt olarak kursiyerlere sunulur. Eş zamanlı canlı eğitimlerden farklı olarak kursiyerler istedikleri zaman bu içeriğe ulaşabilirler. Bu videolar önceden eğitimci tarafından kayıt altına alınır ve kursiyerlerin sonradan izlemesi üzerine yapılandırılır. Kursiyerler video eğitimlerine kurumun web sitesi ya da Youtube gibi platformlardan kendilerine verilen kullanıcı ve şifre ile ulaşabilirler.

Online Eğitim Nedir, Avantajları Nelerdir?

Online Eğitimlerde Kullanılan Uygulamalar

Birebir olarak sürdürülen online eğitimlerde kursiyerler ile eğitimciler bir yazılım aracılığı ile iletişime geçerler. Bu yazılım üzerinden sesli, görüntülü konuşma yapabilirler. Aynı zamanda "chat" özelliği ile birbirlerine mesaj atabilirler. Bunlardan günümüzde en çok tercih edilen yazılımları Zoom ve Google Meet olarak belirtebiliriz. Günümüzde online ve canlı eğitimlerin %90'ı bu iki yazılım üzerinden yapılmaktadır. Bu yazılımlar online mesajlaşma, görüntülü konuşma, sesli konuşma gibi bir çok gelişmiş özelliği kullanıcılarına sunarlar. Ek olarak kayıt alma, karşı tarafın sesini açma, kapama gibi özellikleri de içerlerinde barındırırlar. Bu yazılımların bazı sürüm ya da paketlerinin ek ücretlerle sunulduğunu da belirtmek isteriz. Fiyatlandırma ya da kullanım ile ilgili detaylı bilgilere uygulamaların resmi sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Zoom

Zoom, Zoom Video Communications tarafından geliştirilen uçtan uca şifreleme kullanan bir video konferans platformudur. Görüntülü sohbet hizmeti sağlar. üç veya daha fazla katılımcının bulunduğu ücretsiz hesaplar için 40 dakikalık zaman kısıtlaması ile aynı anda 100 cihaza kadar toplantılara ücretsiz katılmaya izin verir. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Zoom_(yaz%C4%B1l%C4%B1m)

Google Meet

Google Meet, Alphabet şirketi ve Google tarafından geliştirilen bir video konferans ve video telefon platformudur. G Suite hattının bir parçasıdır. Google Chat ile beraber Google Hangouts'ın yerine geçti. Google, Ekim 2019'da Google Hangouts'ı kullanımdan kaldırmayı planladı. Hizmet Zoom, Microsoft Teams, Skype gibi ürünlere rakip olarak geldi.[1] Diğerleri gibi bu hizmet de Google Hesabı gerektirir. tr.wikipedia.org/wiki/Google_Meet

Başarılı CV Nasıl Hazırlanır? başlıklı blog içerimizi de okumak ister misiniz?

Online Eğitimin Avantajları

Online eğitimin fiziki eğitimlere göre çok önemli avantajları bulunur. Bunlardan en öne çıkanları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Her Yerden Katılım
  • Evinizde Eğitim İmkanı
  • Eğitim Kayıtlarına Ulaşım
  • Online Ortamda Farklı Kişiler ile İletişim
  • Online Sınav ve Sertifika İmkanı

Her Yerden Katılım

Online eğitimlere bulunduğunuz şehir önemli olmadan istediğiniz yerden katılma imkanınız vardır. Bu da istediğiniz eğitime katılma için oldukça önemli bir avantajdır. Eğitime katılacağınız yerde bilgisayar ya da mobil bir cihazın bulunması ve internet bağlantınızın olması eğitime katılmak için yeterli imkanlardır. Bulunduğunuz şehrin hiç bir önemi olmadan Türkiye'nin hatta dünyanın her yerinde düzenlenen online eğitimlere katılma şansına sahip olursunuz. Online eğitimlere katılmak için internet bağlantınız olması bunun için yeterli bir özelliktir.

Evinizde Eğitim İmkanı

Eğitime katılmak için eğitim merkezine, dershanesine gitmenize gerek kalmaz. Evinizde, hiç rahatınızı bozmadan eğitimlere dahil olabilirsiniz. Bu size hem zamandan hem de maddi anlamda ciddi tasarruf sağlar. Bu yüzden online eğitimler katılımcılar için oldukça verimli bir eğitim şekli olarak karşımıza çıkarlar.

Eğitim Kayıtlarına Ulaşım

Online ve canlı eğitimlerin eğitim kayıtları eğitim veren firma ya da kişi tarafından kayıt altına alınır. Bu kayıt genellikle kursiyerler ile paylaşılır. Bu da kursiyerlerin istediği anda eğitim kaydını tekrar izlemesini sağlar. Online eğitimlerin en büyük avantajlarından biri olan bu kayıt özelliğinin kursiyerlere ciddi anlamda fayda sağladığını söylememiz mümkündür. Online, canlı eğitimlere katılamadığınız durumlarda da bu eğitim kayıtlarından yararlanabilir ve böylelikle hiçbir dersi kaçırmamış olursunuz. Video eğitimlerinde de kayıtlar size ömür boyu erişmeniz için sunulur. İstediğiniz zaman size verilen kullanıcı adı ve şifreyle eğitimleri izlemeniz mümkündür.

Online Ortamda Farklı Kişiler ile İletişim

Online eğitimlere katılan diğer kişiler ile iletişim kurabilir ve deneyimler elde edebilirsiniz. Yeni bilgi - deneyim edinmek haricinde, yeni iş fırsatları ile de karşılaşabilirsiniz.

Online Sınav ve Sertifika İmkanı

Online eğitimler genellikle kursiyerlerine eğitim sonunda online bir sınav düzenler. Bu sınava istediğiniz yerden, size verilen zaman aralıklarında girebilir ve kursunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu sınav için de yine fiziki bir merkeze gitmediğiniz için zaman ve parasal olarak tasarruf sağlarsınız. Online sınavda belirlenen baraj puanını aldığınızda ya da geçtiğinizde de kurs için verilen sertifikaya sahip olursunuz.

Hangi Meslek Bana Uygun? içeriğimiz çok kullanıcımız tarafından ilgiyle okundu. Siz de göz atmak ister misiniz?

Online Eğitimlerin Fiziki Eğitimlere Göre Öne Çıkan Artıları

Klasik düzen yani fiziki eğitimlere göre online eğitimlerin sayısız avantajları bulunur. Bunları genel anlamda zamandan ve maddesel anlamda tasarruf olarak ele alabiliriz. Ya da bulunulan şehirden bağımsız olarak istenilen eğitimlere katılma şansı olarak değerlendirebiliriz.

  • Eğitim ulaşımı için yol, zaman gibi değerlerden tasarruf.
  • Eğitim içeriğine sürekli erişim.
  • İstenilen yerden eğitime katılma imkanı.
  • Yer ve zamandan bağımsız olarak istediğiniz eğitime katılma fırsatı.

Günümüz teknoloji çağı ve pandemi sonrası dünyanın genel görünümüne baktığımızda online işlemlerin ne kadar önem kazandığını rahatlıkla görebiliriz. Online konularda eğitim kategorisi de ciddi bir önem kazanmakta ve her geçen gün yükselişini sürdürmekte. Bilgiye ulaşım, deneyim arttırma gibi konularda online eğitimler bizlere ciddi anlamda katkı sağlamakta. Buna paralel online eğitimler ile kendinizi geliştirmek, yeni bir meslek sahibi olmak mümkün.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.