Diş Hekimi Asistanlığı Kursu

Diş Hekimi Asistanlığı Kursu
Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Diş hekimi asistanlığı son yıllarda yaşanan pandeminin etkisi ile artan sağlık personeli ihtiyacının sonucunda iş alanı ve imkânı artan bir meslek haline gelmiştir. Bu nedenle de bu mesleği tercih eden ve eğitimin almak isteyen kişi sayısında yüksek bir artış gözlenmiştir. Diş hekimi asistanının genel görev tanımı içerisinde hasta kayıtları, dental ve medikal bilgilerinin kaydedilmesi bulunmakla birlikte muayenehanede kullanılan cihaz ve aletlerin temizliği, bakımı ve korunması da yine diş hekimi asistanının sorumluluğundadır. Bu mesleğe sahip olarak çalışan kişiler, her daim diş hekiminin yanında olarak ona yardımda bulunmakla ve diş hekiminin işini kolaylaştırmakla yükümlüdür. Bu noktada kurumumuz bünyesinde kursiyerlerimizin alacakları eğitim kapsamında, diş hekimliği muayenehanelerinin fonksiyonu, diş hekimliğinde kullanılan aletlerin korunması, diş hekimi asistanının önemi ve görevleri gibi pek çok farklı ve mesleki açıdan önem taşıyan noktalar konusunda içerikler bulunmaktadır. Eğitim içeriğimize bu personellerin hastalarla olan iletişimlerinin daha güçlü ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi amacı ile çeşitli bilgilendirmeler de dâhil edilmiştir. Temelde bu ve bu gibi siz değerli kursiyerlerimizin meslek yaşantılarında ihtiyaç duyacakları pek çok farklı bilgiyi bünyesinde barındıran eğitim içeriğimiz, üyelerimizin alanlarında uzman ve donanımlı olmalarını sağlamak adına titiz ve bir o kadar da özenle düzenlenmiştir.

Diş Hekimi Asistanının Görev ve Sorumlulukları

Son dönemlerin en sık tercih edilen mesleklerinden biri haline gelen diş hekimi asistanlığı, görev tanımı içerisinde oldukça önemli noktalar bulunan bir alandır. Bu personellerin temel görevleri diş hekiminin ihtiyaç duyduğu yardımı kendisine sağlamak ve gerekli her türlü görevi yerine getirmektir. Bu kişilerin sorumluluğu, hastaların muayenehaneden içeri girişi ile başlamakla beraber hastayla birebir ve yakından ilgilenmektir. Tedavi için başvuran hastaların kaydının oluşturması ya da bu gibi belgelendirme ya da kayıt yapma görevlerini de gerekli durumlarda yerine getirme durumda kalabilmektedirler. Hastaların tedavileri esnasında kullanılacak ya da gerekli olabilecek malzemelerin tedarikini sağlamaları aynı zamanda da kullanılacak bu ekipmanların takibini ve sterilizasyonunu yapmaları gerekmektedir. Öte yandan yine tedavi ortamının sterilizasyonunu da diş hekimi asistanlarının yapması ya da kontrol etmesi büyük önem taşımaktadır. Hastaya bulaşması ya da herhangi bir sağlık sorunu oluşturması olası olan mikroorganizmalardan ortamın arındırılması gerekmektedir.

Tedavilerin gerçekleştirilmesi esnasında gerekli malzemelerin diş hekimine ulaştırılmasını sağlayarak hekime yardımcı olmaları da gerekmektedir. Yapılan tedaviler sonucunda açığa çıkan tıbbi atıkları sorumlu görevlilere iletmek de yine bu personelin sorumluluğundadır. Yapılan işlemin ardından bir sonraki hasta için tedavi yapılan alanın ve malzemelerin düzenlenmesi görevi diş hekimi asistanına aittir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, bu personellerin görev tanımları içerisinde son derece önem arz eden sorumluluklar bulunmaktadır.

Diş Hekimi Asistanlarında Olması Gereken Özellikler

Diş hekimi asistanı olarak kariyer sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle bu mesleğin çalışma şartlarını değerlendirmeli ve kendilerinde bu özelliklerin bulunduğunu düşünüyorlarsa bu yönde bir çalışma yapmalıdırlar.

Bir diş hekimi asistanının sahip olması gereken ilk nitelik, iyi iletişim becerileridir. Diş hekimi asistanlarının hastalarla olduğu kadar diş hekimi ve diğer diş hekimliği personeliyle de etkili bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekir. Prosedürleri açıklayabilme ve hastaların konuya ilişkin almak istedikleri ön bilgileri verebilme yetisinde olmalıdır.

Diş hekimi asistanlarında olması gereken bir diğer önemli özellik organize olma ve detay odaklı olma yeteneğidir. Diş hekimi asistanları, diş hekimliği ofisini düzenli tutmaktan ve sorunsuz bir şekilde veri işlemekten sorumludur. Hasta kayıtlarını, sarf malzemelerinin kullanımları ve stokları ile hasta randevularını düzenli olarak takip edebilmeleri gerekir. Bunun için de disiplinli ve titiz bir yapıya sahip olunması gerekmektedir.

Ek olarak, diş hekimi asistanları iyi bir el becerisine sahip olmalıdır. Yapılan işlemler sırasında diş hekimini asiste etmeleri gerekeceğinden, kullanılan araç gerecin adı, boyutları ve kullanım alanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yapılan işlemler sırasında bu aletleri önceden steril olmuş şekilde diş hekiminin kullanımına sunmalıdır.

Diş Hekimliği Asistanlığı Kursu 

Diş hekimi asistanı olarak çalışmak isteyen kişiler, öncelikle üniversite sınavına girdikten sonra yeterli puanı alarak üniversitelerin sağlık meslek yüksekokullarında yer alan 2 yıllık ağız ve diş sağlığı bölümü önlisans programını bitirdikten sonra diş hekimi asistanı olarak çalışma imkânı elde etmektedirler. Ancak bu durum bu mesleğe sahip olmak için tercih edilen tek yol değildir. Üniversite sınavından yeterli bir puan almaya ya da bu sınava girmeye gerek kalmadan özel kurslar bünyesinde de eğitim alınması mümkündür. Bu noktada eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kişiler yine kurs tarafından verilen mesleki yeterlilik sertifikası sayesinde çalışma hakkı kazanmaktadır. Seçilen kursun alınan verim açısından taşıdığı önem ise oldukça büyüktür. Bu nedenle kursiyerlerin tercih edecekleri kurum hakkında dikkatli olmaları gerekmektedir. Kurum olarak biz, siz kıymetli kursiyerlerimizin alanlarında son derece yetkin personeller olmasını sağlamak amacı ile eğitim faaliyetlerimizi özenle ve aynı zamanda da aldığımız geri dönütlerin olumlu olmasının etkisi ile başarılı bir şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Diş Hekimi Asistanlığı Eğitim İçeriği

Kurumumuzun eğitim içeriği, diş hekimi asistanlığı hakkında bilinmesi gerekli olan her türlü bilgiyi barındırmaktadır. Diş tedavilerinde ihtiyaç duyulan ekipmanları isimleri, bakımlarının nasıl yapılacağı, hasta kabul sistemin nasıl çalıştığı, kliniğe gelen hastalarla doğru ve uygun iletişimin nasıl kurulacağı gibi pek çok farklı konu hakkında çeşitli eğitimler kursiyerlerimize kurs süreci içerisinde verilmektedir. Öte yandan bu eğitim içeriğinde; ağız ve diş anatomisi, hasta karşılanması, hasta kayıtlarının tutulması ve diş hekimliğinde kullanılan aletler gibi konularda da bilgiler bulunmaktadır. Bu zengin ve çeşitli içerik sayesinde amaçlanan, siz değerli kursiyerlerimizin mesleki alanlarında bir uzman haline gelmeleri noktasında destek sağlamaktır. Teorik eğitimin yanı sıra uygulama eğitiminin de kursiyerlerimize verilmesi, öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesine ve gerçek hayat uygulamalarının görülmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede katılımcılarımızın mesleki alanlarında ihtiyaç duyabilecekleri hem pratik hem de uygulamalı eğitimden faydalanarak son derece donanım sahibi olma ve bunu belgelendirme imkânını elde etmektedirler. Kurs içeriğinde aşağıdaki konularda bilgi edineceksiniz.

 • Diş hekimi asistanı ve sekreterinin görevleri
 • Diş hekimi ve diş hekiminin görevleri
 • Dişlerin anatomik yapısı ile ilgili genel bilgiler
 • Diş hekimliğinde kullanılan alet ve cihazlar
 • Diş kliniklerinde yapılan tedaviler
 • Hastaların karşılanması
 • Hasta ile iletişim
 • Hastanın ve tedaviye göre kullanılacak malzemenin hazırlanması
 • Dental görüntüleme sistemleri ve hastanın
 • Hastaların randevu zamanlarının ayarlanması
 • Hasta kayıtlarının tutulması
 • Hasta kayıtları dental ve medikal bilgilerin kaydedilmesi
 • Klinikte kullanılan alet ve cihazların temizliği
 • Sterilizasyon dezenfeksiyon enfeksiyon

E-Devlet Onaylı Diş Hekimi Asistanlığı Sertifikası

Kurumumuz bünyesinde verilen eğitimler, diş hekimi asistanlığı alanında hem teorik hem de uygulamalı olmak üzere gerekli her türlü bilgiyi bünyesinde barındıracak şekilde hazırlanmıştır. Dolayısı ile kurs bitimi sürecinde kursiyerlerimiz son derece bilgili bir hale gelerek yapılacak olan sertifika sınavına hazır hale gelmektedirler. Bu sertifika sayesinde kursiyerlerimiz, iş başvurularında mesleki alanlarındaki yetkinliklerini gösteren sertifikalarını kullanma imkânı elde etmektedirler. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken ve büyük önem taşıyan bir konu ise verilen sertifikanın e-devlet onaylı olup olmamasıdır. Kurumumuz bünyesinde eğitimini başarılı bir şekilde bitiren ve belirtilen şartları sağlayarak sınavı gerekli puanı alarak tamamlayan adaylara verilen belge e-devlet onaylı olacaktır. Bu sertifika sayesinde Türkiye’nin her yerinde dilediğiniz alanda iş sahibi olarak mesleğinizi gerçekleştirme fırsatı elde etmiş olursunuz. Bu noktada bünyemiz dâhilinde alacağınız eğitim ve sertifika, alanınızda çalışmanız için gerekli tüm bilgileri içermekte olup ihtiyaç duyulan yeterliliğe sahiptir. Bu sertifikaya sahip bireyler devlet hastanelerinde veya özel diş sağlık merkezleri ve muayenehanelerde kolaylıkla çalışabilmektedirler. Eğitim ve süreç hakkında detaylı bilgi almak ve eğitim kaydınızı yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız size programın kapsamı, koşulları ve kayıt detayları konusunda bilgi verecektir.

Diş Hekimi Asistanlığı Sertifikasının Geçerliliği

Bu alanda meslek sahibi olmak isteyen kişiler sertifikalı meslek kurslarını tercih etmektedir. Elbette bu sertifikanın e-devlet onaylı olması iş arayışınızda size yardımcı olacaktır. Gerek sağlık merkezleri gerekse özel diş kliniklerinde bu alanda işe alımlarda e-devlet onaylı sertifika şart olmaktadır. 

Ek olarak eğitim süreci içerisinde yalnızca teorik bilgiler değil, pratik olarak da iş hayatınızda faydalı olacak bilgiler edineceksiniz. Klinikte bulunan cihazların kullanım amaçları, sterilizasyon, temel terminoloji ve beraberinde problem çözme kabiliyeti, temel insan psikolojisi gibi meslek hayatınızda yardımı olacak bilgiler de edineceğinizden, kurs programı sonrası sertifikanızla bu alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. Zaman içerisinde mesleğinizde deneyim kazandıkça başarılı bir diş hekimi asistanı olmanız mümkün.

Diş Hekimi Asistanlarının Çalışma Alanları

Son dönemlerde ortaya çıkan ve pek çok etkiyi de beraberinde getiren pandemi sürecinin de bir getirisi olarak sağlık personellerine duyulan ihtiyaç oldukça hızlı bir artış göstermiştir. Bu noktada elbette diş hekimi asistanı olarak çalışacak personellere duyulan ihtiyaç da önem kazanmıştır. Kurs sürecini başarılı bir şekilde bitiren kursiyerlerimizin, iş bulma noktasında herhangi bir sorun yaşamaması ve kolaylıkla çalışma yaşantısına dâhil olmaları sağlanmıştır. Kursu başarılı bir şekilde bitiren kursiyerlerimiz tarafından alınan sertifika ile diş hekimi asistanı, Sağlık Bakanlığı'na bağlı devlet hastanelerinde ya da özel hastane, klinikler ya da muayenehaneler gibi farklı kurumlarda çalışabilme imkânına sahip olmaktadır. Eğer siz de eğitim programı ve sürecimiz hakkında bilgi almak ya da kurs programımıza kayıt olarak kariyer hedefinizi gerçekleştirme noktasında bir adım atmak isterseniz bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanlığının Geleceği

Diş hekimi asistanlığı oldukça fazla tercih edilen bir meslek grubudur. Özel diş kliniklerinde, özel muayenehanelerde, diş sağlığı merkezlerinde bu alanda çalışan açığı bulunmaktadır. Bu alanda kariyer sahibi olmak isteyen kişilerin, işe alımların da e-devlet onaylı sertifika şartıyla yapıldığını bilmesinde fayda var. Çalışma alanı fazla olduğu ve sektörde duyulan eleman ihtiyacı da giderek artış gösterdiğinden diş hekimi asistanlığı alanında sertifika sahibi olmak ve kariyer hedefi haline getirmek akıllıca bir tercih olacaktır.

Diş hekimi asistanları detay odaklı olmalı ve çoklu görev yapabilmelidir. Hızlı temposu olan bir ortamda sakin kalabilmeli ve her işte gerektiği gibi yüksek bir iş disiplinine sahip olmalıdırlar.

Diş hekimi asistanlarına röntgen çekmek, hastaları prosedürlere hazırlamak ve operasyonlar sonrasında talimatları doğru takip etmek açısından ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca operasyon ve muayeneler sırasında diş hekimini asiste etmek de bu alanın en değerli görevlerinden biridir. Muayenehanelere göre nispeten daha büyük ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bu alanda çalışma yapacak daha çok personele ihtiyaç duyulmaktadır.

Diş Hekimi Asistanlığı Kurs Programının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Kurumumuz bünyesinde eğitim faaliyetlerini başarılı ve kursiyerlerimiz açısından verimli bir şekilde yürütmekte olduğumuz diş hekimi asistanlığı eğitimi sonrasında yine kurumumuz tarafından verilen sertifika E-Devlet onaylıdır. Bu bağlamda bakıldığında, işverenler işe alımlar esnasında bu sertifikaların E-Devlet onaylı olup olmadığı noktasında büyük bir dikkat göstermektedirler. Ancak pek çok kuruluşun verdiği sertifika bu onayı bünyesinde barındırmadığından ötürü kursiyerler iş bulma aşamasında sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Kurum olarak E-Devlet onaylı sertifika veriyor oluşumuz sayesinde üyelerimizin oldukça kolay ve hızlı bir biçimde iş sahibi oldukları görülmektedir. Bu noktada eğitim sürecinizi başarılı bir şekilde bitirmeniz ardından verilecek olan bu sertifika sayesinde dilediğiniz alanda meslek sahibi olma olanağını elde edebilir ve aynı zamanda da onaylı bir sertifikaya sahip olmanızın yardımı ile alanınızda sahip olduğunuz donanım ve bilgi birikimini kanıtlayabilirsiniz.

Kurs Sürecimiz

Kurumumuz bünyesinde sürdürülen diş hekimi asistanlığı eğitim faaliyetleri online olacak şekilde alanında uzman olan eğitimcilerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Pandemi sonrasında hayatımıza dahil olmuş ve aynı zamanda da eğitim sürecinin de değişmesine neden olan online eğitim, hem öğrenciler hem de eğitimciler açısından pekçok pratik süreci de beraberinde getirmiştir. Eğitim sürecinden alınan verim ve eğitim sürecinin sağlıklı ilerlemesi konusunda, öğrencilerin derslere katılabilmesi sağlanmıştır.

Eğitim sürecindeki temel amacımız, üyelerimizin kurs süreci içerisinde verilen her türlü eğitimden verim almalarını sağlamak ve ders süreçlerini her iki taraf açısından da en kolay hale getirmektir. Alınan geri dönüşler incelendiğinde ise eğitim sürecimizin online olabilmesi sayesinde öğrenim süreci içerisinde gerçekleşen katılımın özellikle günlük rutini yoğun olan ve ek bir eğitim almak üzere programa katılan üyelerimizin aldığı verimin arttığı görülmüştür. Eğer siz de kurs programımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek ya da eğitim sürecimize hemen kayıt yaptırarak meslek sahibi olma ve iş hayatına atılma aşamasında bir adım atmak isterseniz iletişim bilgilerimiz aracılığı ile bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanlığı Kurs Programına Kimler Katılabilir?

Sağlık alanına ilgi duyan ve bu alanda kendisini geliştirmek isteyerek diş hekimi ile birlikte çalışmak isteyen herkes için kurumumuz bünyesinde verilen diş hekimi asistanlığı eğitimi uygundur. Diş hekimi asistanlığı kursumuza; diş hekimliğinde kullanılan malzemeler ile ilgili bilgi sahibi olmak, muayenehanede kullanılan cihaz ve aletlerin temizliğinin nasıl yapıldığını öğrenmek aynı zamanda da bakımı ve korunması noktasında da yapılabilecekleri görmek isteyen herkes başvurabilir. Diş hekimi asistanı olmak isteyen bir kişi pek çok özelliği kendinde barındırmalıdır. Çalışma süreci içerisinde hem hızlı ve pratik, hem de soğukkanlı ve dikkatli olmalısınız. Günlük rutin içerisinde muayenehanenin temizliği ve bakımı ile birlikte, hasta muayenesi sırasında diş hekimini asiste etmek de görevler arasındadır. Son derece dikkatli süreç hakkında bilgi sahibi olmanız çalışma hayatınızda başarıyı yakalamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer siz de yeni bir iş edinmek ya da yeni bir kariyer planlamak amacı ile hedefleriniz diş hekimi asistanlığı yönünde ise ve aynı zamanda bu alana ilgi duyuyorsanız bu kurs programına katılmayı değerlendirmelisiniz.  Bu noktada diş hekimi asistanlığı mesleki alanında kendisini geliştirmek ve bir kariyer yapmak isteyen herkes için kurumumuzun eğitim programı destek olacaktır. Öte yandan bu kurs programına katılım göstermek isteyen kişiler için de herhangi farklı bir kriterimiz yoktur. Hemen kayıt olmak için bizlere iletişim bilgilerimiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve programa dahil olarak kariyer hedefleriniz için bir adım atabilirsiniz.

Günümüzde sağlık alanında dişçi asistanlığı ya da diş hekimi yardımcılığı çoğu kişinin çalışmak istediği bir meslek türüdür. Bu alan sağlık alanında çalışmak isteyenler için oldukça popülerdir. Peki bu işii yapabilmek için hangi özelliklere sahip olmalısınız? Hangi sertifikaları almanız gerekli?

Diş Hekimliği Asistanlığı Kimler İçin Uygun?

Sağlık alanında çalışmak isteyen, disiplinli, düzenli ve mesai saatleri içerisinde yoğun bir tempo ile çalışmaya elverişli olan kişiler bu diş hekimi asistanlığı için uygun adaylardır. İş takip gücü yüksek olan, bilgisayar kullanımını temel seviyede bilen ve insan iletişimi kuvvetli olan kişiler bu mesleği seçebilirler. 

Diş Hekimi Asistanlığı Kursunda Neden Kurs ve Meslek Akademisi?

 • Konusunda uzman, profesyonel ve tecrübeli ekip tarafından oluşturulan eğitim setleri
 • Video ve pdf içerikleri
 • Üniversite onaylı e-devlet sertifikası
 • 7/24 erişilebilen üst düzey altyapılı online sistem
 • Online sınav sistemi

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.