Aile Danışmanlığı Eğitimi

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Aile danışmanlığı, bireylerin aileleri ile yaşadıkları sorunları en etkin şekilde ele almaya yardımcı olan önemli bir branştır. Bu kapsamda eşlere destek verilebileceği gibi ebeveynler ve çocuklarına ya da daha geniş ailelere de destek verilebilir. Aile danışmanlığı eğitimi, bu alanda çalışmak ve uzmanlaşmak isteyen bireylerin ihtiyaç duydukları eğitimi almasını sağlamaktır. 

Eğitim teorik ve pratikler derslerin yanı sıra süpervizyon sürecini de içerecek şekilde tasarlanmıştır. Bu kapsamda psikolojinin temel kavramlarından aile danışmanlığını sürecinin nasıl yürütüldüğüne kadar detaylı bir eğitim programı sunulur. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ya da yakın zamanda mezun olacak kişiler aile danışmanlığı eğitimine katılabilir. Eğitim sürecini başarılı bir şekilde bitirerek tamamlayan katılımcılar ise, kurumumuz tarafından verilen ve E-Devlet onaylı olan sertifika sayesinde farklı çalışma alanlarında iş bulma imkânına sahip olmaktadır.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nedir?

Aile danışmanlığı, aileyi oluşturan bireylerin yaşadığı aile içi sorunları çözmeleri için sağlanan profesyonel yardımı ifade eder. Aile içinde yaşanan aynı zamanda da evli çiftler arasında meydana gelebilecek zihinsel ve duygusal durum ve problemlere bir çözüm üretilmesi noktasında etkin bir rol oynayan aile danışmanları, günümüzün en önemli meslek gruplarından birine sahip bireyler arasında bulunmaktadır. Aile danışmanlığı eğitimi ise; bireylerin bu alanda profesyonel destek sağlaması ve bu meslek alanında uzmanlaşarak iş sahibi olabilmeleri için gerekli olan bilgi ve tecrübenin edinilmesini sağlar.

Aile danışmanlığı eğitimine; üniversitelerin psikoloji, sosyoloji, sosyal hizmetler, psikolojik danışma ve rehberlik, tıp, hemşirelik ve çocuk gelişimi alanlarından mezun olan kişiler katılma imkânına sahiptirler. Aynı zamanda üniversitelerin bu programlarında eğitim gören ve son senesine girmiş olan öğrenciler de yine bu eğitim programına katılabilir. Artan personel ihtiyacı dolayısı ile aile danışmanlığı eğitim hizmetini veren kurum ve kuruşlarının sayısı artış göstermiştir. Bu bağlamda, seçilecek olan kurum hakkında dikkatli olunması büyük önem taşımakta. Kurum olarak biz, bu eğitim hizmetini nitelikli ve ihtiyaç duyulan her bilgi ve donanımı bünyesinde barındıracak şekilde düzenleyerek siz değerli kursiyerlerimizin meslek hayatları boyunca herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmaması ve alanlarında yetkin olması adına başarılı bir biçimde vermekteyiz.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Neleri İçerir?

Aile danışmanı; bireylerin aile içerisinde ve ev yaşantısında yaşadıkları sorunlara çözüm bulma, hem zihinsel hem de duygusal olarak ortaya çıkabilecek problemlere destek verme noktasında öncelikle bireyleri dinleyen aynı zamanda da sorunu tanımlayan ardından ise bu sorunu çözme noktasında ilerleme kaydedebilmek adına farklı yöntemler deneyen kişilerin sahip olduğu mesleki unvandır. Bu mesleki unvana sahip olarak çalışma hayatına dâhil olmak ve iş bulmak isteyen kişilerin katıldıkları eğitim programı ise aile danışmanlığıdır.

Aile danışmanlığı eğitimi, bu eğitimi alan kişileri uygulama alanına hazırlamak adına hem teorik hem de pratik derslerden meydana gelir. İki ders türünün de olması eğitimi alan kişilerin sağlam bir temel edinmesine ve teorik derslerde edindikleri bilgileri uygulamasına izin verir. Bu kapsamda aile danışmanlığı eğitiminin içeriği genel hatlarıyla şu şekilde olur:

  • Aile Danışmanlığı İçin Temel Psikoloji
  • Aile Danışmanlığında Klasik ve Postmodern Kuramlar 
  • Aile Danışmanlığında Bilişsel Davranışsal Kuram ve Uygulamaları 
  • Aile Danışmanlığında Temel Danışmanlık Becerileri 
  • Aile ve Evlilik Süreçleri 
  • Ailede Eğitim Süreçleri 
  • Aile Sağlık ve Cinsellik 
  • Aile Danışmanlığı Süreci ve Becerileri 
  • Uygulama 
  • Süpervizyon

Yukarıda yer alan teorik dersleri, uygulama derslerini ve süpervizyon süreçlerini başarı ile tamamlayan katılımcılar aile danışmanlığı eğitimi sertifikası almaya hak kazanırlar ve alacakları E-Devlet onaylı sertifika sayesinde iş yaşantısına dâhil olma imkanına sahip olurlar.

Aile Danışmanlığı Neden Gerekir?

Her aile kendine has dinamiklere ve oluşumlara sahiptir bu sebepten ötürü de meydana gelen sorunlar birbirlerinden farklı aynı zamanda da çeşitlidir. Bazı durumlarda aile bireyleri arasında çeşitli çatışmalar, yanlış anlaşılmalar ya da sorunlar meydana gelerek bu dinamiğin bozulmasına neden olabilir. Aile üyeleri ise bu sorunların üstesinden tek başlarına gelme konusunda başarısız olarak sorunların daha da büyümesine sebebiyet verebilir. Öte yandan aile üyelerinin birbirleri ile ilişkilerinin daha sağlıklı ve güçlü bir hale gelmesi noktasında da etkin bir rol oynayacak olan bu danışmanlık hizmeti, sağlam bir aile yapısı oluşmasına da yardımcı olacaktır.

Aile danışmanlığı, aile üyeleri arasındaki iletişiminde aksayan ve sorun olan yönleri ortaya çıkararak çözüm üretmede ve bu problemleri aşmada büyük destek sağlayacaktır. Bu sayede aile üyelerinin her birinin duygu ve düşüncelerinin, açık bir dil ile ifade edilmesi ve kendilerini net bir biçimde anlatabilmeleri bu sayede de bireylerin birbirlerinin hislerini anlamaları sağlanmaktadır. Aynı zamanda ailenin yaşadığı ölüm, hastalık ya da trafik kazası gibi kötü durumlar bireylerde ciddi travmaların ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda bir aile danışmanıyla çalışmak ve yardım almak travma süreçlerinin daha kolay atlatılmasına ve problemlerin aşılmasına yardımcı olabilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise bu danışmanlık hizmetinin desteğini almanın önem ve gerekliliği net bir şekilde görülecektir.

Aile Danışmanlığı Eğitimi Sonrasında Sertifika Verilir mi?

Aile danışmanlığı eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılar aile danışmanlığı eğitimi sertifikası almaya hak kazanırlar. Kurumumuz bünyesinde eğitim programını tamamlayan katılımcılara verilen sertifika E-Devlet onaylıdır. Bu sertifika alınan yerden bağımsız olarak Türkiye’nin tüm illerinde geçerlidir. Bu sayede eğitim programını tamamlayan ve eğitim sertifikasını alan katılımcılar Türkiye’nin farklı illerinde aile danışmanlığı hizmeti sunabilirler. Öte yandan bu E-Devlet onaylı sertifika sayesinde; hem mesleki alandaki uzmanlık işverenlere kanıtlanmış olurken hem de aynı zamanda iş bulma noktasında büyük bir kolaylık elde edilmiş olacaktır.

Aile Danışmanlığı Eğitimi İş Garantisi Sunar mı?

Kurumumuz bünyesinde alacağınız aile danışmanlığı eğitimi, bu alanda bilinmesi ve öğrenilmesi gereken her türlü bilgiyi bünyesinde barındırmayı ve katılımcıların yetkin olmalarını sağlamayı ön plana koyarak hazırlanmış eğitimleri içermektedir. Eğitim ve sınav sürecini başarılı bir biçimde bitiren katılımcılarımıza yine kurumumuz tarafından E-Devlet onaylı sertifikaları temin edilerek iş bulma noktasında destek sağlanmaktadır. Aynı zamanda aile danışmanlığı eğitimi sayesinde psikoloji, sosyoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik gibi alanlardan mezun olan kişilere yeni bir iş alanı sağlanmış olur. Aile çalışmaları konusunda uzmanlaşmak isteyen kişiler bu eğitim sayesinde derinlemesine bilgi edinme şansı elde eder. Bu sayede hem aile danışmanlığı alanında hem de mezun oldukları alanda iş arama seçeneği ortaya çıkar. 

Aile Danışmanlığı Eğitimi Nereden Alınır?

Her geçen gün hızlı bir artış gösteren aile danışmanı personel ihtiyacı sebebi ile bu alanda hizmet veren kurumların sayısı da aynı oranla bir artış göstermiştir ve bu noktada da seçilen kuruluşa gösterilen önem de büyük olmalıdır. Kurs merkezimiz ise en güncel uygulamaları içeren aile danışmanlığı eğitimi sunmaktadır. Siz değerli kursiyerlerimizin mesleklerinde uzman ve alanlarına gerekli donanımlara sahip olmalarını aynı zamanda da iş yaşantılarında zorluk yaşamamalarını sağlamak adına eğitim programımız ve içeriklerimiz titizlikle hazırlanmıştır. Konu hakkında detaylı bilgi almak ve eğitim kaydınızı yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ekip arkadaşlarımız size programın kapsamı, koşulları ve kayıt detayları konusunda bilgi verecektir.

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.