Eczacı Yardımcılığı Kursu

Eczacı Yardımcılığı Kursu
Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Eczane Yardımcılığı Program İçeriği

 • Eczacılık işletmeciliği
 • Eczacılık etiği
 • Eczane ve eczacılar hakkında kanun
 • Tıbbi termonoloji
 • Farmakoloji
 • İlaç şekilleri ve tıbbi malzeme
 • Kozmetik

Genel Bilgi

Eczane yardımcısı mesleki unvanına sahip olan kişiler, eczanenin işleyişindeki her türlü konuda bilgi sahibi olan ve eczacı gözetiminde çalışan bireylerdir.  Özellikle son dönemlerde sağlık sektörünün gelişmesinden dolayı eczacılık alanında da pek çok personele ihtiyaç duyulmuş ve iş imkânı bu mesleği yapan kişiler için oldukça artmıştır.  Bu ihtiyacın bir sonucu olarak da eczanenin işleyişinin daha kolay bir biçimde sağlanması amacı ile ortaya çıkan ve birçok insan tarafından da meslek olarak tercih edilen eczane yardımcılığının önemi, her geçen gün artmaktadır. Bu durumun bir getirisi olarak da eczane yardımcılığı ile ilgili bölümler ve eğitim kursları hızla açılmaya başlamış ve yayılım göstermiştir.

Eczane yardımcılığı alanında eğitim almak ve iş sahibi olmak isteyen kişilerin tercih edecekleri kurum hakkında dikkatli olmaları önem arz etmektedir çünkü eğitimden alınan verimin yüksek olması açısından seçilen kuruluşun eğitim kalitesi ön plana çıkmaktadır. Bu noktada kurum olarak biz, siz değerli kursiyerlerimizin kaliteli ve nitelikli eğitimden faydalanması amacı ile eğitim faaliyetlerimizi son derece özenli ve özverili bir şekilde gerçekleştirmeye devam etmekteyiz.

Eczane yardımcısı, eczane işleyişi ile ilgili her türlü bilgiye sahip olan ve bu işleyişten sorumlu olarak çalışan personeldir. Bu personellerin çalışma koşullarına hâkim olma, eczanede bulunan çeşitli araç gereçleri kullanabilme, gelen hastaların reçetelerinde yer alan ilaçları hazırlama, ilaç giriş çıkışını sağlayarak fatura kesme gibi belirli görevleri bulunmaktadır.

Eczane Yardımcılarının İş Tanım ve İmkânları

Eczane yardımcılarının temel görev tanımları içerisinde; ilaç almaya gelen müşterileri karşılamak, ilaçların kullanımını bilmeyen hastalara kullanım talimatlarını aktarmak, saat ve doz ayarları ile ilgili bilgiler vermek, eksilen ilaçların notunu tutmak ve gelen ilaçları sisteme kaydetmek gibi görevler bulunmaktadır. Eczacının yapması gereken işlere yardımcı olduğundan ötürü eczane yardımcılığının bir diğer adı eczane asistanı ya da eczane kalfası olarak da bilinmektedir.

Eczane yardımcısı her koşulda eczacıya destek olduğundan dolayı zaman içerisinde eczanenin tüm işleyişi hakkında bilgi sahibi olur ve aynı zamanda da kendisini her alanda geliştirme fırsatı elde eder. Eczane yardımcısı eczane içinde bulunan çeşitli araç gereçlerin düzeninden, temizliğinden ve sterilize edilmesinden ve aynı zamanda da araç gereçlerin çalışma mekanizmasını öğrenmek ve ihtiyaç duyulan zamanlarda eczacı olmasa bile kullanımını sağlayabilmekten sorumludur. Bu durumların temel örnekleri ise; tansiyon, kan şekeri, kilo ölçümü gibi basit ölçümleri yapabilmek ve gebelik testi gibi konularda bilgi sahibi olmaktır. 

Eczane yardımcısı, eczanenin kurumlar arası resmi işlerinin takibinin yapılmasında etkin bir rol oynayarak sorumluluk üstlenmeli ve aynı zamanda da gelen evrakların sisteme giriş işlemlerini yapmalıdır. Tüm bunlarla birlikte eczane yardımcısının insanlar ile olan iletişiminin güçlü ve etkili olması da kendisine büyük fayda sağlayacaktır.

Eczaneye gelen telefonlara cevap vermek ya da talep ettikleri ilaç ya da ürünleri gelen hastalara haber vermek gibi görevleri üstlenmeli, bu hususlarsa eczacıya destek olmalıdır. Kursu başarılı bir şekilde bitiren kursiyerlerimiz tarafından alınan sertifika ile özel ve resmi hastanelerin eczanelerinde, üniversite hastanelerinin eczanelerinde, ecza depolarında, ilaç dağıtım şirketlerinde, serbest eczanelerde çalışmak gibi çeşitli iş imkânlarına ulaşmak mümkündür.

Eczane Yardımcılığı Kursu 

Eczane yardımcılığı, özellikle son dönemlerde pek çok insan tarafından tercih edilen bir meslek haline geldiğinden ötürü bu meslek alanında personel yetiştirmek ve sektöre dâhil olmalarını sağlamak amacıyla birçok üniversitede eczane hizmeti bölümü açılmış bulunmaktadır. Bu noktada sağlık meslek yüksekokulları da eczane yardımcısı yetiştirme noktasında üniversite sınavının ardından yeterli puanı alan öğrenciler için eğitim faaliyetlerini yürütmektedir. Ancak eczane yardımcısı mesleki unvanına sahip olarak iş sahibi olmak isteyen kişilerin üniversite sınavından yeterli bir puan alması ya da bu sınava girmesi şart değildir. Bu noktada destek sağlamak amacı ile açılan özel kurslar bünyesinde verilen eğitimler sonucunda kurs programını başarılı bir şekilde bitiren kişiler tarafından alınan eczane yardımcılığı sertifikası ile de eczane yardımcısı olarak iş sahibi olmak mümkündür. 

Kurumumuz tarafından titizlikle hazırlanmış olan ders içeriği, teknik bilgilerin yanında aynı zamanda da uygulama esnasında herhangi bir sorun yaşanmaması ve personelin meydana gelebilecek her türlü durum karşısında bilgi sahibi olması açısından zengin bir içerik ile oluşturulmuştur. Temel düzeyde sağlık bilgilerinin yanında; farmakoloji, tıbbi terminoloji, çeşitli sistemler için kullanılan ilaçlar, muhasebe bilgileri, Word ve Excel programlarının kullanımı, ilaç kullanımı, ilaç dozu ayarlama, sisteme reçete girişi gibi konular hakkında da çeşitli eğitimler kurs programı içerisinde dahil edilmiştir.

Bu sayede zengin ve bir o kadar da çeşitli bir yapıya sahip ders içeriğimiz sayesinde kursiyerlerimizin her türlü bilgiyi öğrenmeleri sağlanmaktadır. Hastalar ve aile yakınları ile etkili iletişim kurma, eczane yardımcılığı ve meslek ahlakına yönelik içerikler de yine eğitim programımız kapsamında bulunmaktadır.

Eczacı Yardımcılığı Kurs İçeriği

Kurs içeriğinde aşağıdaki konularda bilgi edineceksiniz.

 • Eczane Yardımcılığı Eğitimi
 • Eczacılık Etiği ve Eczacılık Hakkında Kanun
 • Tıbbi Terminoloji
 • Eczacılık Teknikerlerinin Görev ve Sorumlulukları
 • Eczacılık İşletmeciliği
 • İletişim
 • Kişilerarası İletişim
 • Farmakope ve Reçete Bilgisi
 • İlaç
 • İlaç Şekilleri ve Tıbbi Malzemeler
 • Vitaminler
 • Suda Çözünen Vitaminler
 • Yağda Çözünen Vitaminler (ADEK Vitaminleri
 • Vitamin Benzeri Bileşikler
 • Mineraller
 • Kozmetik
 • Bebek Bezi Pişikleri

Eczane Yardımcılığı Sertifikası

Kurumumuz, nitelikli ve bir o kadar da özenli bir biçimde eczane yardımcılığı eğitim hizmetini siz değerli kursiyerlerimizin meslek hayatları süresince kendilerine gerekli olacak her türlü bilgiye sahip olmaları adına her türlü donanımı bünyesinde barındıracak şekilde vermektedir. Kurumumuz bünyesinde verilen eğitimin ardından yeterli donanıma ve bilgi birikimine ulaşan kursiyerler belirli tarihler arasında düzenlenen sertifika sınavına girmeye hak kazanır. Bu sınavı belirtilen koşullar çerçevesinde başarılı bir biçimde tamamlayan üyelerimiz, yine kurumumuz tarafından verilecek ve mesleki alanlarındaki yetkinliklerini kanıtlayan sertifikalarını alma imkânı elde etmektedirler.

Verilen bu sertifika edevlet onaylıdır ve e-devlet üzerinden kolayca erişim sağlanabilir, işverenler tarafından görüntülenebilir bir yapıya sahiptir. Alınan sertifika ile özel ve resmi hastanelerin eczanelerinde, üniversite hastanelerinin eczanelerinde, ecza depolarında, ilaç dağıtım şirketlerinde, serbest eczanelerde kolaylıkla iş bulmak ve iş yaşantısına dâhil olmak mümkündür.

Eczacı Kalfası Kimdir, Görevleri Nelerdir? başlıklı blog içeriğimizi okumak ister misiniz?

Kurs Sonunda Verilen Sertifikanın Sağladıkları

Kurumumuz, siz değerli kursiyerlerimizin iş arama ve bulma noktasında herhangi bir sorun yaşamaması ve mesleklerinde gereken yetkinliğe ulaştıklarını işverenlerine kanıtlamalarını sağlayan e-devlet onaylı sertifikayı, eğitim sürecini başarılı bir şekilde bitirerek yapılan sınavdan yeterli notu alan kişilere vermektedir. Bu noktada, verilen bu sertifika ve eğitim sayesinde eczane yardımcılığı hakkında size gerekli olan tüm bilgileri edinebilir, kendinizi mesleki alanınızda geliştirebilir ve dilediğiniz yerde kolaylıkla çalışma alanı bulabilirsiniz.

Farklı çalışma alanları arasından kendinize uygun olanı seçme fırsatına sahip olabilirsiniz. Kurumumuz bünyesinde alacağınız eğitim, hem teorik hem de uygulamalı bilgiler açısından oldukça fayda sağlayarak donanım kazanmasında etkin bir rol oynayacaktır. Edindiğiniz bu bilgi ve beceri sayesinde ise alanınızda son derece yetkin bir hale gelerek mesleğinizde kariyer sahibi olma noktasında emin adımlarla ilerleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Eğer siz de eğitim süreç ve işleyişimiz hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak ya da eczane yardımcılığı kurs programımızdan faydalanarak iş sahibi olmak isterseniz bizlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.