Bebek Bakımı Eğitimi

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Diğer bir adı yenidoğan eğitimi de olan bebek bakım eğitiminde, doğum sonrası süreçte anne ve bebeğin birbirleriyle olan iletişimini güçlendirmek, bakım sürecinde yapılması gereken detaylar konusunda anneye destek olmak adına yapılan çalışmaların eğitimini alan ve bebeğin günlük rutinini takip etme konusunda deneyim sahibi kişilerin bu hizmet öncesinde aldıkları eğitimdir. Bebeğin günlük rutini içerisinde anneye emzirme konusunda destek olmak, emzirme zamanlarını takip etmek, bebeğin günlük bakım ve temizliği, alt değiştirilmesi ve günlük dışkılamanın takibi, göbek bakımı, bebek masajı, cilt bakımı, tırnak bakımı ve temizliği gibi görevleri kapsamaktadır.

Bebek Bakımı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Yeni doğum yapmış bir anne psikolojik olarak kendisini kaygılı ve bedensel olarak da yorgun hissedebilir. Bu alanda çalışmak isteyen kişilerin öncelikle anne ve kadın psikolojisinden anlaması, iyi iletişim becerilerinin yanı sıra sabırlı bir kişiliğe de sahip olması gerekir. Kimi zaman yoğun ağlama ataklarına hazır olması gerektiği gibi tüm bir düzeni sabırla takip edebilecek bir disipline de sahip olması gerekir. 

Bebeklerle bir gün geçirmek elbette çok keyifli bir süreç gibi görünebilir, gerçekten de öyledir. Ancak bu mesleği layıkıyla yapabilmek için bebekleri seviyor olmanın yanı sıra tüm bir günlük rutini takip edecek disiplin de gerekir. Yeni doğan sürecinde bebeğin birçok ihtiyacı olabileceği gibi çeşitli rutinleri doğru takip edilmediğinde belli hastalıklara da sebep olabilir. Bu yüzden gerek bebeğin bakımı ve temizliği, gerekse beslenme ve uyku düzeni yakın takip edilmelidir. 

Aynı zamanda tüm bu süreçler ebeveynlere de doğru şekilde aktarılmalı ve sonrasında kendilerinin de aynı disiplinle takip etmesi sağlanmalıdır. Yeni doğan bakımında emzirme düzeni çok önemlidir ve bu süreçte anneye yardımcı olmak ve emzirme düzeninin oturmasını sağlamak da bebeğin sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Yalnızca beslenme ve temizlik değil, bebeğin uyku düzeni de sağlanmalı ve buna uyum göstermek için aileye de eğitim verilmelidir.

Bebek Bakımı Sertifikası

Bebek bakımı alanında çalışmak isteyen kişilerin online bu konuda eğitim veren köklü bir kurumdan eğitim almaları gerekmektedir. Eğitim sonrasında girilecek sınavdan yeterli puanı alan kursiyerler E-devlet Onaylı Bebek Bakımı Sertifikası’nı almaya hak kazanır ve bu alanda çalışmaya başlayabilirler.

Bebek Bakımı Çalışma Alanları

Bebek bakımı sertifikasını aldıktan sonra özel sağlık merkezleri ve devlet hastanelerinde bu alanda çalışmak üzere iş başvurularında bulunabilirsiniz. Ek olarak bazı aileler de doğum sonrası evde bakım hizmeti için bir bebek bakım eğitmeni bulundurmayı tercih etmektedir. Dilerseniz bir kurumdan bağımsız olarak da bu alanda çalışabilirsiniz.

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.