Emzirme Danışmanlığı Eğitimi

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Beslenme faaliyeti hayata gözlerimizi açtığımız an itibariyle başlar ve yaşam sonuna dek hayatımızın merkezinde yer alır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam için gerekli olan beslenme biçimi bebeklikten itibaren anne sütü ile başlamaktadır. Anne sütü bebekler için mucizevi özellik taşımakla birlikte, bebeklerin gereksinimi olan tüm besin ögelerini ilk 6 ay tek başına sağlayan en iyi besindir.

Emzirmek her ne kadar doğal ve içgüdüsel bir durum olsa da aynı zamanda teknik de bir konudur. Günümüzde bazı zamanlarda desteklenmesi gereken bir süreçle karşı karşıya kalınabilmektedir. Anne ve bebeğin emzirme sürecinde bir takım zorluklarla karşılaşması oldukça doğaldır. Emzirmek isteyen anneler, konusunda uzman emzirme danışmanları tarafından bilgilendirilip desteklenerek kendilerine olan güvenlerini arttırmalıdırlar. Danışman emzirme sürecinde desteğe ihtiyaç duyan anneye emzirmeyle ilgili her konuda yardımcı olur ve anne ile bebeğin yanlarında yer alır. Böylece bu profesyonel yardım ile daha huzurlu bir emzirme süreci geliştirilirken aynı zamanda özgüvenli bir ebeveynlik de sağlanmış olur.

Bir bebeği dünyaya getirdikten sonra anneler belli konularda yardıma ihtiyaç duyabilirler. Bunların da en başında bebeğin sağlıklı beslenmesi ve anne sütünden gerekli faydaları alabilmesi için bebeğin beslenmesinde emzirme konusu gelir. Emzirme anne ile bebek arasında sevgi dolu ve yakın bir ilişki kurulmasını kolaylaştırdığı gibi emzirme ile anne ve bebek arasındaki bağ daha güçlü olur ve bu sayede bebekler sağlıklı bir kişilik kazanır.

Emzirme süreci bazı anneler için zorlayıcı olabilir. Özellikle ilk bebeğin doğumu sonrasında anne de bu konuda tecrübesiz olduğundan doğru emzirme teknikleri, anne sütünün faydaları, bebeğin sütü almasında yaşanan sıkıntılara çözüm bulma konusunda bir danışmana ihtiyaç duyabilir. 

Emzirme danışmanlığı eğitimi sayesinde bu alanda gereken bilgileri edinebilir ve bu alanda meslek sahibi olarak çalışma hayatına başlayabilirsiniz.

Emzirme Danışmanlığı Eğitiminde Neler Var?

 • 60 Modül (Video)
 • Çevrimiçi videolar
 • Dokümanlar
 • Süpervizyon
 • Ömür boyu erişim
 • 160 Saat eğitim
 • Online sınav
 • E-Devlet ve üniversite onaylı sertifika

Emzirme Danışmanlığı Eğitiminin Amacı Nedir?

Emzirme ile ilgili ortaya çıkan tüm problemlerin bu konuda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişiler tarafından çözümlenmesine emzirme danışmanlığı denilmektedir. Eğitimin amacı, lohusalık dönemindeki annelerin sağlıklı ve dengeli psikolojik durum içerisinde emzirme sürecini iyi yönetebilecek, anne-bebek bağını geliştirebilecek, emzirmeyi engelleyen ve ya emzirme ile ilgili çıkabilecek her türlü sorunu çözebilecek, ebeveynlere her türlü bilgilendirme ve rehberlik sağlayabilecek konusunda uzman kişiler yetiştirmektir. Emzirme danışmanlığı hizmeti doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerde verilebilmektedir. Emzirme danışmanlığı eğitimine; emzirme danışmanlığı alanında çalışmak isteyenler, çocuk gelişim uzmanları, hastanelerin kadın doğum biriminde çalışan hemşireler, hastanelerin kadın doğum biriminde çalışan ebeler, anne-babalar, psikologlar, psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında çalışanlar ve çalışmak isteyenler, gelişim psikolojisi alanında çalışanlar katılabilirler.

Emzirme Danışmanlığının Önemi Nedir?

Emzirme zorlukları, ağrılı emzirme, bebeğin memeyi almaması yada emmeyi reddetmesi, memede aşırı dolgunluk ve rahatsızlık hissi, sütün az veya normalinden fazla gelmesi, birden fazla bebeğin emzirilmesi gibi durumlarda anneler emzirme danışmanlarına başvurabilirler. Emzirme danışmanları anneleri dinleyerek gözlem yaparlar ve ihtiyaçlar doğrultusunda çözüm üretirler. Böylece anne ve bebek arasında özel sevgi bağı kurulmasında yardımcı olurlar.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimine Kimler Katılabilir?

Emzirme danışmanlığı eğitimi genel olarak öncelikle sağlık çalışanları tarafından tercih edilmektedir. Doktor, hemşire, ebe, hasta bakım uzmanı, psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları, gelişim psikolojisi alanında çalışanlar, meslekleri gereği hastalarına yada danışanlarına yardımcı olabilmek için emzirme danışmanlığı eğitimi almaktadırlar. Ancak bu meslek grupları dışında bu alana ilgi duyan, hamile psikolojisi konusunda bilgi edinmek isteyen, bebeklerle vakit geçirmekten hoşlanan kişiler ve anne babalar da eğitim alabilirler. Anne babalar dışındaki grupta kalanlar da bu alanda meslek sahibi olabilmek adına eğitim almayı tercih edebilirler.

Emzirme danışmanlığı alanında çalışmak isteyen kişilerin sabırlı, lohusa psikolojisiyle çalışmaya uygun, bilgiyi açık ve anlaşılır şekilde aktarabilen, karşısındaki kişi ile iyi iletişim kurma yeteneklerine sahip ve empati kurma becerisi yüksek bireyler olmaları gerekir.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi Katılımcılara Ne Sağlar?

 • Emzirme pozisyonları, emzirme anatomisi, bebek tutuş tekniklerinin tüm inceliklerini öğreneceksiniz.
 • Anne sütünün bebek için önemini öğrenerek, bu önemin anneye aktarımını sağlayacaksınız.
 • Anne sütünün kesilmesinin sebepleri ve nasıl başa çıkılabileceğine dair teknikleri kavrayacaksınız.
 • Anne sütü ve emzirme sayesinde bebek ve anne arasındaki bağın kurulmasının bebeğin sağlığına,gelişimine katkılarını öğreneceksiniz.
 • Anneye profesyonel olarak rehberlik edebileceksiniz.
 • Çalışan emziren annelerin sütlerini sağmaları ve saklamaları için uygun koşulları öğreneceksiniz.
 • Emzirmeye bağlı olarak meydana gelebilecek emzirme problemleri, sırt ağrıları gibi olumsuz durumların hafifletilmesinde bilgi sahibi olacaksınız.
 • Emzirme döneminde anne ve bebeğin sağlığı için özel beslenme tüyoları verebileceksiniz.
 • Annenin emzirmeye dair özgüvenini arttırarak, pozitif emzirme deneyimi oluşturmada katkıda bulunacaksınız.
 • Emzirmenin desteklenmesi ve sürdürülmesi konularında gelişim sağlayacaksınız.

Emzirme Danışmanlığı Sertifikası

Eğitim içeğirinde; emzirme tekniği, emzirmenin anne ve çocuk sağlığı için faydaları, bebek emzirme programının nasıl olması gerektiği, ağrılı emzirme süreçlerinin nasıl yönetileceği, meme ucu yaralarında nasıl bir yol izleneceği ve emzirmenin devamlılığı gibi bilgilerin yanı sıra doğru iletişim becerileri, doğum sonrası anne psikolojisi gibi eğitim konuları da bulunmaktadır. 

Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan ve sınavdan başarılı puan alan kişiler E-devlet Onaylı Emzirme Danışmanlığı Sertifikası’nı alarak bu alanda çalışma hayatına başlamak için gerekli iş pozisyonlarına başvuru yapabilirler.

Emzirme Danışmanı Çalışma Alanları

Sertifikanızı aldıktan sonra özel sağlık merkezleri, devlete bağlı doğum hastaneleri, özel kadın doğum doktorları muayenehaneleri ile bireysel olarak bu alanda danışmanlık hizmeti almak isteyen yeni bebek sahibi olmuş yada olacak ailelerle birlikte çalışabilirsiniz.

Ömür Boyu Erişim

Tüm doküman ve videolara bir süre sınırı olmaksızın erişmek için hemen şimdi başvurun.

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.