Eczacı Kalfası Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Son yıllarda sağlık sektörünün gelişimi hızla devam ediyor. Bu konuda, sağlık sektöründe bazı yeni iş kolları doğuyor. Bu kollar genellikle hastane personelleri içerisinde var olsa da sağlık sektörünün eczane içindeki personel konusunda da yenilikleri var. Yeni iş alanlarının ortaya çıkışı, aslında artan nüfusla ve hizmet kalitesiyle doğru orantılı olarak gelişiyor. Bu konuda  özellikle eczaneler, rekabetin fazla olduğu bir sahada faaliyet yürütüyorlar. Ülkemizde ve dünyada ilaç fiyatlarının standartlaştırılması sonucu, maddi bir rekabet söz konusu olmuyor. Bu yüzden de eczaneler, hizmet kalitesi anlamında birbirleriyle rekabet ediyorlar. Hizmet kalitesinin artmasına yönelik, ortaya çıkan bir iş kolu olan eczacı kalfası da bu rekabette, eczaneleri öne çıkaran personellerin başında yer alıyor. Çünkü hastalar ve hasta yakınlarıyla birebir temasta bulunuyor ve bu noktada, kaliteli ve iyi bir iletişim memnuniyeti artıyor. İşte yazımızda, eczacı kalfası kimdir, ne iş yapar ve görevleri nelerdir gibi konulara değineceğiz. İşte detaylar…

Eczacı Kalfası Kimdir?

Eczacı kalfası, eczane içerisinde iş süreçlerini yönetirken eczacıya yardımcı olan bir ara elemandır. Genellikle, müşteri karşılama, düzen-tertip, temizlik ve müşteriyle ilgilenme hususunda görev alır. Müşterinin istediği ilacı hazırlama, temin etme, fatura kesme ve kayıt tutma gibi görevlerde de bulunur. 

Genellikle kişisel temizliğine önem veren ve dış görünüşü düzgün kişiler bu alanda çalışabilir. İnsan iletişimi kuvvetli, güler yüzlü ve ekip çalışmasına uyumlu olmaktadırlar. Her işte olduğu gibi sorumluluk duygusu ve iş disiplini gerektiren bir meslek dalıdır. Ayrıca mesleki eğitimin yanı sıra, kimya ve biyoloji alanlarında da bilgi sahibi olması beklenir. Detaycı bir yaklaşımla, eczane yönetimini sağlayabilecek, herhangi bir kimyevi maddeye alerjisinin olmaması ve nöbet usulü çalışmaya yatkın olması gereklidir.

Eczacı Kalfası Kimdir, Görevleri Nelerdir?

Genellikle kapalı alanlarda çalışırlar. Eczanenin yanı sıra ilaç depolarında da görev alabilirler. Türk Eczacılar Birliği tarafından onaylı eğitimleri veren yerlerden eğitim alabilmektedirler. Günümüzde pek yaygın olmasa da geçmişte usta-çırak ilişkisi içinde yetişmiş eczacı kalfaları da vardır. Bu verilen eğitimler genellikle bir ila bir buçuk ay kadar sürmektedir. Eğitim boyunca, ilk yardım, matematik, muhasebe, halk sağlığı, halkla ilişkiler, kozmetik, doğal ürünler, ilaç şekilleri, bilgisayar kullanımı, ilaç mevzuatları ve pratik ilaç konulu eğitimler alırlar. Teorik derslerin yanı sıra uygulamalı dersler de mevcuttur. Kursiyerler, eğitimlerin sonucunda mesleki bir sertifika sahibi olup, mesleği yürütmeye hak sahibi olurlar. Aldıkları ücretler, çalıştıkları kurumlara ya da eczanelere göre değişiklik gösterir. Mesleki deneyim arttıkça çalışma ücretleri de doğru orantılı bir şekilde artacaktır.

Yukarıda bahsedilen özelliklerden en önemlileri insan ilişkileri ve sabırdır. Eczacı kalfası, eczane içinde müşteriyle birebir temasta bulunurlar. Bu yüzden, hizmet kalitesinin artması adına, kişinin insan ilişkileri ve sabrının yüksek olması gerekmektedir. 

Sertifikalı Meslek Kursları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Eczacı Kalfasının Görevleri Nelerdir?

Eczacı kalfası, eczane içindeki bütün faaliyetlerde, eczacıyı asiste eden bir ara elemandır. Hastalarla birebir temasta bulunan ve ilaç alımından satımına kadar bütün süreçleri yönetir. Bunun haricinde, müşteri karşılama gibi hizmet alanlarında da görev alır. Ayrıca eczane eksiklerini, temizliğini ve düzenini de yönetir.

Eczanede Çalışmak İster misiniz? blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hasta Karşılama

Hastalarla ilk temasta görev alır. Bu noktada, güzel ve nazik bir iletişim kurar. Bunun yanı sıra hastalara ve hasta yakınlarına karşı nazik davranır. Memnuniyeti artırmak adına bu görev önem teşkil eder. Çünkü hasta, ilk intibasını karşılama esnasında kazanır.

Reçeteye Göre İlaç Temini

Hastanın doktor tarafından yazılan ya da talep ettiği ilaçları, hastaya hazırlar. Hazırlanması gereken bir ilaç ise eczane laboratuvarında bunu hazırlar. Bunun yanı sıra, ilaçla ilgili önemli bilgileri hastayla paylaşır. Gerekli görüldüğü taktirde, ilacın uygulamasını yapar ya da ilacın nasıl kullanılacağını anlatır. 

İlaç Dışında Eczane Hizmetleri

İlaçlar dışında hastalara, gerekli görüldüğü durumlarda, tansiyon ölçme, gebelik testi, kan şekeri ölçüm, kilo ölçme ve boy ölçme gibi hizmetleri verir. Ayrıca bazı durumlarda enjeksiyon da yapabilir.

Basit Hastalıklarda İlk yardım

Eczaneye gelen hastaların ciddi sağlık problemleri dışında, basit sağlık sorunlarına karşı ilkyardım verebilir. Bunlar pansuman, basit enjeksiyon ve yara dezenfeksiyonu gibi süreçlerdir. Bu süreçlerde hijyenik ve dikkatli olunması gerekir. Bu yüzden tecrübesiz kalfaların bu noktadaki hizmetlerden belirli oranlarda kaçınması gerekir.

Eczane Resmi İşleyişi

Eczaneyle ilgili bütün resmi işlerde, eczacıyı asiste eder. Bunlar raflarda eksik ilaçların depodan teminini sağlamak gibi işlerdir. Ayrıca muhasebe kayıtlarında da görev alır. Bunların haricinde, eczacılık sistemleriyle ilgili, bilişim işleri, resmi evrak ve resmi iletişimlerde de görev alır. Bu nokta da çok önemlidir. Burada gerçekleşecek bir aksilik, eczanenin kanun ve mevzuatlara göre işleyişini bozabilir. İlaç depolarıyla da acil ilaç ihtiyaçları ya da hasta tarafından talep edilen bir kerelik ilaçların temini için iletişimi kurar.

Eczane Temizlik ve Düzeni

Eczane sağlık sektöründe bir alan olduğu için hijyenik olmak zorundadır. Bu nedenle, eczacı kalfası eczanenin temizliği ve düzeninden sorumludur. Herhangi bir pisliğin, tozun, kirin ve mikroorganizmanın bulunmaması gerekir. Aksi taktirde, hastaların ve eczane personelinin enfeksiyon kapma riski artabilir. Ayrıca düzensiz bir eczanede yaşanacak bazı sıkıntılar vardır. Bunlar, ilaçların doğru zamanda temin edilmemesi ve bu yüzden hastalara gerekli ilaçların temin edilememesi gibi durumlardır. Ayrıca fatura kayıtları gibi resmi işleyişle ilgili süreçlerin de düzenli yönetilmesi gerekir.

Sisteme İlaç Giriş-Çıkışı

Eczane sistemlerinde, ilaç giriş-çıkışlarını tutmak. Bu sayede, mevzuat ve yönetmeliklere uygun bir eczane işleyişinin yanında, eczane ilaç kayıtlarının da düzenli olmasını sağlar. Bu noktadaki aldığı görev kritiktir. Yapılacak hatalar sonucu, eczanenin idari cezalarla karşılaşması muhtemeldir.

Eczane Ekipmanlarının Bakımları

Eczanede bulunan tartı, boy ölçme makinesi, tansiyon aleti ve şeker ölçme cihazı gibi ürünlerin rutin bakımlarını ve dezenfeksiyonunu yapmakla görevlidir. Bunlar dışında, bu aletlerde herhangi bir sorun gözlenmesi halinde, ilgili teknik servisle iletişim kurmalıdır. Bu iletişimin sonucunda, ekipmanların tamiri ve teminini sağlamalıdır. Eğer tamir edilemeyecek bir durumda ise, eczacıya bunu bildirerek, yeni ekipman temin etmelidir.

Etiketleme

İlaç ve diğer ürünlerin etiket düzenlemelerini yapmakla yükümlüdür. Eczanede fiyatı belirli ilaçlar dışında satılan, bebek bezi, bebek maması, emzik, biberon, cinsel sağlık ürünleri, pastil ve vitamin gibi ürünlerin etiketlendirilmesinde görev alır. Bu noktada yapılacak etiket hataları, eczanenin zarar etmesi ya da haksız rekabeti tetiklemesine yol açacağı için uzman bir kimse eşliğinde yapması gerekir.

Eczacı Kalfalığı Sertifikalı Eğitim Programı

Eczacı kalfalığı için herhangi bir üniversite programı yoktur. Bu kişiler genellikle, geçmiş yıllarda usta-çırak ilişkisiyle yetişen ara elemanlar konumundaydı. Fakat sağlık sektörünün gelişmesi ve hizmet kalitesinde, müşteri beklentisinin artması bu ara elemanların eğitimli olması gereksinimini doğurmuştur. Bu yüzden de Kurs ve Meslek Akademi olarak bu sınıftan elemanlar yetiştirmek için sertifikalı eğitim programları açtık. Uygun fiyatlarıyla, sizlere eğitim veren kurumumuz sertifikası, e-devletten onaylanabilir bir belgedir. Ayrıca uluslararası sertifika kuruluşları tarafından onaylanıp, Türk üniversiteleri tarafından da gözetlenen bir kurumuz. Sizler de eczacı kalfalığı eğitim kursuna kaydolmak ve detaylı bilgi almak istiyorsanız, sitemizin ilgili bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.