Emzirme Danışmanı Kimdir, Nerelerde Çalışabilir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Bütün canlılar hayatları boyunca beslenme ihtiyacına sahiplerdir. Doğru ve sağlıklı beslenmek insan hayatı için bebeklik dönemi, yetişkinlik dönemi ve olgunluk dönemi boyunca önemli ve gerekli bir ihtiyaçtır. Dünyaya gözlerini ilk açtığı anda bir bebeğin beslenme ihtiyacı olması da en doğal güdülerden biridir.

Bu ihtiyacın doğru şekilde karşılanması için annenin bu süreç hakkında doğru bilgilere sahip olması ve doğru şekilde beslenmesi de önemlidir elbette. Yeni doğum yapmış annelerin bu konuda yönlendirilmeye ve desteklenmeye ihtiyaç duyması da son derece normaldir. Bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri anne sütünden alabiliyor olması, elbette bu beslenme sürecinin tam anlamıyla sağlanabilmesini de gerektirir.

Bu alanda yeni anne olmuş kişilere destek olabilmek, doğru emzirme teknikleri hakkında yardımcı olabilmek ve bebeğin yanlış beslenme yada emzirme problemlerinden kaynaklı hasta olmasını da önlemek adına emzirme danışmanlığı mesleği ortaya çıkmıştır. Bu alanda eğitim almış ve uzmanlaşmış kişilere de emzirme danışmanı adı verilmektedir.

Emzirme Danışmanı Görevleri Nelerdir?

Emzirme danışmanı olarak hizmet veren kişiler gebeliğin son sürecinden başlamak kaydıyla anneye bebeğin beslenmesi konusunda refakat etmektedir. Görev içeriği olarak doğru emzirme teknikleri, emzirme sırasında bebeğin doğru şekilde tutulması, emzirme sıklığı, emzirmeye engel olabilecek durumlar, annede emzirmeye bağlı oluşabilecek durumların giderilmesi için yapılabilecekler, annenin sütünün artması ve yeterli gelebilmesi için doğru beslenme gibi konulardan bahsedebiliriz.

Emzirme Danışmanı Olmak için Ne Yapılmalı?

Sağlık alanında önlisans yada lisans sahibi olan kişiler, hemşireler, ebeler, kadın doğum doktorları bu konuda aldıkları eğitim gereği bilgi sahibi olmaktadır. Ancak bu alanlar dışında da gerekli eğitimler ve sonrasında sertifika alınarak bu meslek yapılabilmektedir. 

Öncelikle bu konuda eğitim veren güvenilir bir kurumdan emzirme danışmanlığı eğitimi almalısınız. Eğitim sonrası sınavdan da başarılı puan alan kişiler edevlet onaylı emzirme danışmanlığı sertifikasını almaya hak kazanmaktadır. Sertifikaya sahip olduktan sonra bu alanda çalışmak için başvurular yapılabilir ve sonrasında çalışma hayatı içerisinde giderek deneyim kazanan kişiler mesleğini başarılı bir şekilde icra edebilirler.

Emzirme Danışmanı Kimdir, Nerelerde Çalışabilir

Emzirme Danışmanı İş İmkanları

İş imkanı olarak oldukça geniş bir alan bulan emzirme danışmanlığında çalışma tarzı ve size uygunluğuna göre pek çok merkeze iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kişisel Doktor Klinikleri

Pek çok özel kadın doğum doktoru kendi kliniğinde bir emzirme danışmanı istihdam etmektedir. Süreç içerisinde doğum yaklaştıkça annenin bu konuda gerekli bilgileri alması, kendini hazır hissetmesi, süreç başladığında deneyim olarak olmasa da teorik olarak kendine güvenli olması, bebeğin doğumundan sonra hem sağlıklı beslenmesine yardımcı olacak hem de anne ve bebeğin bağını kuvvetlendirecektir. Bu yüzden annenin sürece hazırlanması için kadın doğum doktorlarının muayanehanelerine bu alanda iş başvuruları yapılabilir.

Özel Hastaneler

Özel sağlık kurumları da kendi bünyelerinde birkaç emzirme danışmanı istihdam etmektedirler. Doğum öncesinde ve doğumdan sonra anne ve bebeğin beslenme zamanlarında anneye refakat ederek emzirme konusunda yardımcı olurlar ve annenin eve gittikten sonra da yapması gerekenler konusunda bilgi sahibi olmasını sağlarlar.

Baby (Bebek) Spa Nedir, Faydaları Nelerdir? blog yazımız da ilginizi çekecektir.

Doğum Öncesi Kursları

Son yıllarda pek çok ebeveyn ilk gebeliklerde doğum öncesi eğitim programlarına katılmayı tercih etmekteler. Bu eğitimlerde yeni anne-babaların bebeğin doğumuyla birlikte hayatlarında olacak olan değişimlere ayak uydurmalarını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Elbette bu sürecin oldukça önemli bir parçası da bebeğin beslenmesi ve emzirme süreçleri olduğundan bu kurs programlarında da emzirme danışmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bireysel Aile ile Çalışma

Yine aynı şekilde ebeveynler doğumdan sonraki süreçte emzirme konusunda destek alabilmek adına bu alanın profesyonellerinden bireysel olarak hizmet almayı tercih edebilmektedir. Böylece bebek ve annenin baş başa kaldığı ilk zamanlarda annenin kendisini rahat hissetmesi ve doğru teknikleri öğrenerek bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirmesi için bir danışmanı bulunmuş oluyor.

Bu alanlardan size uygun olanları için çalışma başvurusunda bulunabilir ve kariyerinizi bu yönde ilerletebilirsiniz.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi blog yazımızı da incelemek ister misiniz?

Emzirme Danışmanlığı Meslek Olarak kimlere Uygun?

Güvenilir bir kurumdan kapsamlı bir eğitim alarak, eğitim sonrası sertifikanızı da alarak bu mesleği yapabilirsiniz. Ancak hem hizmet verdiğiniz insanlara faydalı olabilmeniz hem de kendi hayatınızda mutlu olmanız için bu mesleği yapabilecek kişisel özelliklere de sahip olmanız gerekir.

Öncelikle elbette bebekleri sevmeniz ve şefkatle yaklaşabilmeniz gerekir. Emzirme danışmanlığını yalnızca bir iş olarak düşünmek hatalı olacak ve kariyer olarak da sizi tatmin etmeyecektir. Hem anne hem de bebeğin hayatına dokunan bir mesleğiniz olacak. Kimi zaman annenin en büyük destekçisi olacaksınız, özellikle yeni doğum yapan kadınlarda psikolojik olarak çöküntü ve yorgunluk yüksek düzeyde görülebilir. Bu süreçte karşınızdaki kişinin psikolojisi anlamak, ona destek olmak, sabırlı olmak, gerektiğinde kendi hayatınızı bir köşede bırakabilmek ve anneye, bebeğe kendinizi yakın hissetmek de en önemli görevlerinizden biri olacaktır. Bu süreçte anne psikolojisi doğru anlamak ve yönetebilmek, sıkıntılı durumlarla başa çıkabilmek ve profesyonel olarak yönetmek gibi yetileriniz de olmalıdır.

Yeni anne olmuş bir kadın, özellikle de ilk bebeği ise normalden panik ve stresli bir halde olabilir. Bu süreç içerisinde bazen annenin psikolojisini doğru yönetmek, ortaya çıkabilecek sorunların çözümü için de bir başlangıç olabilir. 

Bebeklerle ilgilenirken hijyene en üst düzeyde dikkat etmek gerekir. Yenidoğan bebekler ilk birkaç hafta daha fazla olmak kaydıyla dış etkenlere, mikroplara ve hastalıklara açık haldedirler. Bu yüzden kişisel bakım ve temizliğinize ayrıca özen göstermeli, bebekle temasta bulunurken her zaman temiz olmalısınız. Böylece bebeğin henüz hazır olmadığı bir dünyada mikrobik hastalıklar kapmasının önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda anneye de bu konuda eğitim vererek, bakım süreci alışkanlıklarını pekiştirmek de önemlidir. Böylece hizmetiniz tamamlandıktan sonra da anne kendisini daha rahat hissedecek ve süreci sağlıkla yönetebilecektir.

Bazı annelerde doğum sonrasında hemen sütün gelmemesi yada yeterli gelmemesi gibi problemler olabilmektedir. Elbette bu durum anne ve bebek arasında bağın kurulması ve güçlenmesi için de önemlidir. Kimi zaman anne sütü ile ilgili durumlar yetersiz yada yanlış beslenme kaynaklı da olabilmektedir. Anneyi bu besinler konusunda yönlendirmeli ve süreci takip etmelisiniz.

Kimi zaman bebeğin emmeyi reddetmesi durumu da görülebilir. Bu yaşanan durumlar son derece normaldir; ancak profesyonel bir emzirme danışmanının desteğiyle de kolaylıkla aşılabilir. Emme için doğru pozisyonun ayarlanabilmesi ve bebeğin kendisini rahat hissetmesi için çeşitli uygulamalar yapılarak süreç doğru şekilde yönetilebilir.

Emzirme danışmanının aynı zamanda disiplinli bir yapıya sahip olması gerekir. Yenidoğan bebeklerde emzirme sıklığı önemlidir. Bu zamanlamaları annenin düzenleyebilmesi için kendisine bir rutin oluşturmaya yardımcı olmalıdır.

Detaylı olarak bahsettiğimiz gibi emzirme danışmanlığı sağlık alanında son yılların yükselen mesleklerinden biridir. Bu sektörün çalışma alanı ve istihdam edilen yerlerin de geniş olmasından ötürü ileride de bu yönde çalışana oldukça ihtiyaç duyulacak gibi görünüyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes kendisini mesleğin gereklilikleri konusunda bilgi sahibi olduktan sonra bu alanda eğitim alabilir ve mesleği yapmaya başlayabilir. Zaman içerisinde deneyim kazandıktan sonra başarılı birer emzirme danışmanı olarak mutlu bir iş yaşamı sürdürebilirler.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.