Baby (Bebek) Spa Nedir, Faydaları Nelerdir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Bebek spa ve masaj yeni doğan döneminden bebek 11 aylık olana kadar olan süreçte uygulanabilen, bebeğin fiziksel gelişimine katkıda bulunan ve doğru temas sayesinde ebeveyni ile bağını güçlendiren bir masajdır.

Bu masaj uygulaması ile ebeveynler bebekleri ile doğru tensel bir iletişim kurar, masaj desteğiyle bebeğin rahatlamasını sağlar ve bebeğin günlük rutini içerisinde doğru şekilde uygulayarak günlük aktivitelerin kolaylaşmasına da yardımcı olur.

Bebek Spa Faydaları

Oldukça eski zamanlardan itibaren bilinen faydalı masaj teknikleri elbette bebeklerde yetişkinlere göre daha farklı işlemektedir. Doğru refleks noktaları bulunarak ve bebeğe uygulanacağı zaman dilimi gözetilerek bebeğin fiziksel gelişimi için oldukça faydalı bir rutin oluşturulmuş olur.

Bebek spa sırasında bebeğin hareketleriyle birlikte kalp ve dolaşım sisteminin harekete geçmesi beraberinde denge, beyin ve kas gelişiminin de olumlu yönde etkilenmesine yardımcı olmaktadır. Herhangi bir sağlık problemi ile doğmayan yada bunu sonradan kazanmayan bebeklerde etkili olduğu kadar, doğumdan bu yana çeşitli problemler yaşayan bebeklere uygulandığında da olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Özellikle sürekli gaz sancısı çeken ve kolik olan bebeklerde düzenli uygulamada oldukça olumlu geri bildirimler alınmaktadır.

Fiziksel Etkileri

İnsanoğlu doğumdan itibaren büyür ve gelişim gösterir. Bu büyüme yalnızca fiziksel değil, zihinsel olarak da gerçekleşmektedir. Fiziksel ve zihinsel gelişim birbirini destekleyen unsurlardır. Özellikle gelişim sürecinde hareket zorluğu, gaz sancısı, huzursuzluk, uyku problemleri gibi durumlara sahip olan bebeklerin, hareketleri kısıtlandıkça, zihinsel gelişimleri de olumsuz yönde etkilenir.

Büyüme sürecinde kas ağrıları yaşanması oldukça normaldir. Ancak bu ağrıları doğu tekniklerle bebeğe sıkıntı yaratmayacak şekilde desteklemek büyüme sürecinde olumlu katkıda bulunacaktır.

Zihinsel Etkileri

Her ne kadar büyüme sürecinin doğal yan etkileri olsa da bebek kendi zihninde bunları anlamlandıramadığı ve buna yönelik bir çözüm bulma yetisi olmadığından zihinsel olarak da kendisini huzursuz ve rahatsız hissedebilir. Süreç içerisinde ebeveynlerin bu süreçlerde bebek spa masajı ile destek olması olumsuz duyguları uzaklaştıracak, anne-bebek, baba-bebek arasındaki temas ile sağlanan bağı kuvvetlendirecek ve bebeğin kendisini güvende hissetmesine de yardımcı olacaktır. Büyüme sürecini de sağlıklı bir şekilde geçirecektir.

Bebek spa masajı kas ağrıları ve hareketleri kolaylaştırma etkisiyle birlikte bebeğin vücudunu tanıması, arada bağlantı kurabilmesi ve koordinasyon sağlamasını da kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda bağırsak problemleri yaşayan bebekler için olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Dolaşım sisteminin işleyişinde olumlu katkıları gözle görülebilir sonuçlar doğurabilir. Bebeğin özgüven kazanmasına yardımcı olurken sosyalleşmesine de olanak tanır.

Diğer bir olumlu etkisi ise masaj sırasında ebeveynler ile oluşacak bağdır. Bebek spa masajı sırasında bebek su içerisinde bulunacak, vücut ısısına uygun su sıcaklığı kendisini rahat hissetmesine ve gevşemesine yardımcı olacaktır. Bebekler su içerisinde kendilerini daha rahat hissedecekleri bir hareket özgürlüğüne kavuşurlar. Kollarını ve bacaklarını daha rahat hareket ettirebildikleri gibi suyun rahatlatıcı etkisini de hissederler. Bu hislerle birlikte ebeveynleri ile ve o an masajı uygulayan ebeveyni ile göz teması da kurarak şefkatli dokunuşlarını hisseder, kendilerini daha güvende hisseder ve ne kadar ufak olurlarsa olsunlar bu huzur hissini benimseyerek hatırlayabilirler.

Baby (Bebek) Spa Nedir, Faydaları Nelerdir

Bebek Spaya Ne Zaman Başlamak Uygundur?

Genellikle bebeğin yenidoğan evresi ile 11 aylık olana kadarki ara süreçte ve bebeğin kilosu 13 kiloya ulaşmadan önce başlanması önerilmektedir. Bu dönemler bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından oldukça önemlidir. Süreç içerisinde herhangi bir sağlık problemi olmasa dahi uygulanabilir ve gelişimi destekleyici katkıları bulunur. Eğer fiziksel bir problem varsa destekleyici olarak da bebek spa önerilmektedir. Başlangıç olarak bebeğin göbek bağının düşmesinden sonra başlanması önerilmektedir.

Baby Spa Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

Ayda en az 2 defa yapılması önerilir. Bu, hem bebeğin rutin oluşturması hem de değişen büyüme süreçlerinde tepkilerinin gözlemlenmesi açısından önemlidir. Bu uygulamayı bebek için keyifli hale getirmek kendiniz için de keyifli hale getirmek ile mümkün olabilir. Ebeveynin sakinliği ve huzuru tensel temas ile bebeğe de olumlu etki etmektedir. Bu masaj sırasında bebeğinizle duygusal bağınız da güçlenecektir. Anne ve baba ile pozitif bağlar kuran, bebeklik döneminden itibaren yakın ilişki içerisinde önemsendiğini hisseden bebekler, hem çocukluk hem de yetişkinlik dönemlerinde daha özgüvenli ve korkusuz olacaklardır. Bu alanda yapılan pek çok bilimsel araştırma da bu gelişimi destekler niteliktedir.

Bebeklerin yaşadığı çeşitli ağrı ve gaz sancısı süreçlerinin de bu şekilde pratik ve yakın bir yöntemle giderilebiliyor olması, bebeğin uykularının bölünmemesine, gerekli besinleri rahatlıkla alabilmesine bağlı olarak da bebeğin fiziksel gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

Emzirme Danışmanlığı Eğitimi blog yazımızı da incelemek ister misiniz?

Baby Spa’nın Anneye Faydaları

Bebek spa sayesinde bebeğin dolaşım ve sindirim sistemi ile birlikte uyku düzeni de verimli bir işleyişe sokulabilir. Bebekte yaşanan tüm bu olumlu durumlar elbette annenin psikolojisini de olumlu yönde destekler niteliktedir.Gaz sancısı ve uyku problemlerini sürekli yaşayan bir bebeğin annesi olmak bebek bakım süreçlerinde keyifsiz ve huzursuz bir işleyişe neden olacaktır. Özellikle ilk defa anne olmuş kişilerde tüm bu olumsuz durumlar yetersizlik hissine ve bunalıma sebep olabilir. Annenin sıkıntılı bir dönem geçirmesi, bebeğe de yansıyacak ve ister istemez başka psikolojik problemleri de beraberinde getirecektir.

Baby spa sayesinde bu fiziksel durumlar dengeye sokularak günlük rutinleri oluşturmada da etkili olur. Böylece rutin içerisinde yemek, tuvalet alışkanlığı, uyku düzeni oturan bebeklerin ebeveynleri de dinlenmeye fırsat bulabilir, bebekle duygusal ve sağlıklı bir bağ kurabilirler.

Aynı zamanda doğru teknikler kullanarak yapılan tensel temas da çok önemlidir. Bebek ebeveyninin masajı sayesinde kendisine daha yakın ve güvende hissedecek, olumsuz bir his yaşaması durumunda desteği ebeveynlerinden birinde arayacak ve yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu güven hissi kendisinin de özgüvenli olmasına yardımcı olacaktır.

Bebek Spa Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Baby spa uygulamasının tüm bu saydığımız olumlu etkileri gösterebilmesi için elbette uzman ellerde yapılması gerekir. Mutlaka bu konuda bilgi sahibi ebe, hemşire yada bebek masaj ve spa eğitimi almış, bu alanda sertifika sahibi olan kişilerden destek almanız gerekecektir. Aksi durumda bu olumlu özellikleri gözlemleyemeyeceğiniz gibi olumsuz durumlara da sebebiyet verebilirsiniz.

Havuz sıcaklığının doğru ısıda olması ve ısıyı koruması gerekir. Olması gerekenden sıcak yada soğuk havuz suyu, bebeğin de huzursuz olmasına neden olacak ve sağlıklı bir masaj süresi işleyemeyecektir.

Hidroterapi sırasında kullanılan boyun simidinde bebek doğru konumlandırılmış olmalı ve bebeğin herhangi bir rahatsızlık yaşamadığından emin olunmalıdır. Aynı zamanda boyun simidi malzemesi bu çalışmaya özel olarak üretilen ve uygun malzeme kullanılmış bir ürün olmalıdır. Yalnızca bebek spa sırasında kullanılabilecek uygun ürünler tercih edilmeli, idareten bir malzeme kullanımı yapılmamalıdır. Aksi taktirde bebeğin zarar görmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Uygulama yapılan tesis ve kullanılan malzemelerin hijyenine son derece yüksek düzeyde dikkat edilmelidir. Bebekler mikroplara açık olurlar ve hijyen koşullarında ufak bir ihlal alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu durum hem bebeğiniz için zararlı hem de bebek spa rutininizi bozup faydalarını yaşayamamanız açısından sıkıntılı bir süreç oluşturacaktır.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.