Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Bilgisayar işletmenliği sertifikası temel bilgisayar ve office programlarına ilişkin temel eğitimi aldığınızı gösteren, genel bilgisayar terimlerine hakim, word programlarında belgeler hazırlayabilecek, excel hesap tablolarında çeşitli hesaplama formüllerini yazabilecek ve okuyabilecek, powerpoint ile sunumlar hazırlayabileceğinizi, bu konuda yetkin olabileceğinizi gösterecek bir belgedir. 

Sadece bilgisayar alanındaki çalışma alanları değil, pek çok sektör ve pek çok iş alanında işinize yarayacak ve geliştirmenizi sağlayacak kapsamlı bilgiler içermektedir. Genel anlamda bu eğitimi almak yada sertifikaya ihtiyaç duymak için sadece yeni bir kariyer arayışında olmanız gerekmez. Yeni bir meslek edinmek dışında mevcut çalışma alanınızda bilgisayara daha hakim olmak, çeşitli sunum ve belgeleme konularında daha pratik çözümler sunmak, dosyalama ve düzen konusunda çalıştığınız şirket yada kendi şirketinizi yönetiyorsanız bu alanda işleyişi daha verimli hale getirmek için de bu sertifika programına başvuru yaparak E-devlet onaylı sertifikanızı almaya hak kazanabilirsiniz.

Masa başı işlerde olduğu kadar, çalışma hayatında devamlı hareketlilik gerektiren işlerde de kimi yazılımlar kullanılması gerektiğinden bu konuda temel bilgi sahibi olmanız, zaman içerisinde kendinizi de bu alanda geliştirerek çalışmalarınızı daha verimli şekilde yönetmenizi de sağlayacaktır.

Yazımızın devamında bilgisayar işletmenliği neleri kapsar, hangi alanlarda çalışabilirsiniz, sertifika sahibi olmanızın faydaları gibi konuları detaylı olarak ele alalım.

Bilgisayar İşletmenliği Kursu detaylarını incelemek ve hemen bilgi almak için tıklayın.

Bilgisayar İşletmenliği Nedir?

Genel tanım olarak bilgisayar kullanımındaki işletim sistemine hakim olan, bilgisayarın temel çalışma mantığına ve içerisindeki yazılımların kullanımına hakim, temel düzeyde bilgisayar hata kodlarını okuyabilen ve çözebilen kişilerin yaptığı meslek bilgisayar işletmenliği olarak bilinmektedir. Elbette bu meslek sadece teorik bilgilerle uzun yıllar yürütülebilecek bir meslek değildir. Temel bilgileri edindikten sonra teknolojiye meraklı olmak, gelişmeleri takip etmek ve yeniliklere açık olmak gibi kişisel özellikleri de barındıran kişiler bu alanda başarılı olabilirler.

Bilgisayar İşletmenliği Kursunda Hangi Eğitim İçerikleri Bulunur?

Temel düzeyden başlamak kaydıyla bilgisayar işletmeni olabilmek için bilmeniz gereken bütün bilgileri kurs programı içerisinde edinebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Nedir

İşletim Sistemi

Bilgisayar temel çalışma mantığı ve beraberinde bulunan yazılımların temel bilgileri, hata okuma ve çözme, bilgisayar kullanımının püf noktaları, etkin şekilde kullanım sağlama gibi temel öğelere yer verilir. Bu kısımda sadece bilgisayar içerisindeki yazılımlar değil, bilgisayar ek parçalarının da tanıtılması hedeflenir. Temel içerikleri birlikte temel donanım bilgisine de bu sayede sahip olursunuz. 

Bilgisayar kullanımını pratikleştirecek kısa yol verileri ile güvenlik yazılımları kullanımı da bu alanda işlenir.

İnternet Kullanımı

Internet bağlantısı tanımlama, farklı bağlantı metodları kullanımı ve erişime dair tüm detayları öğrenme imkanı bulursunuz. Bu alanda donanımsal öğelerin bilgisayara nasıl tanıtılacağı, ip bilgisi ve internet bağlantı yöntemleri hakkında verileri uygulamalı olarak işleyebilirsiniz. Aynı zamanda eposta kullanımı da uzun yıllardır en etkin haberleşme araçlarından olduğundan ve gerek şirket içi gerekse şirket dışı en fazla kullanılan iletişim aracı olduğundan, bu kullanımı pratik ve güvenli hale getirmek adına Outlook programları kurulum ve yedekleme bilgilerini de edineceksiniz.

Word, Excel, Powerpoint Yazılımları

Bu kısımda mesleki anlamda her an kullanabileceğiniz ofis programları konusunda detayları öğrenirsiniz. Word üzerinde doküman oluşturma, veri paylaşımları, yazıcıya aktarma ve istenen koşullara uygun doküman oluşturma gibi seçenekleri öğrenirsiniz.

Excel oldukça kapsamlı bir hesaplama programıdır hepimizin bildiği üzere. Bu alanda excel özelliklerinden en doğru şekilde yararlanmak için hesap tabloları oluşturma ve bu tabloları yönetme verilerine erişirsiniz. Bu alanda öğreneceğiniz bilgiler, sektörünüz ne olursa olsun işinizi yönetirken size oldukça faydalı bir raporlama olanağı sağlayacaktır.

Powerpoint dosyaları ise gerek müşterilerinize gerekse şirket içi personeller arasında çeşitli konularda sunum hazırlayabilmenize, arşiv yapabilmenize ve bu verilere gerektiğinde erişebilmenize olanak tanıyacaktır.

Bilgisayar İşletmenliği Çalışma Alanları

Hem kamu kurumları hem de özel sektörde oldukça fazla istihdam alanı bulan bilgisayar işletmenliği, edineceğiniz bilgiler sayesinde hem rahatlıkla iş bulabileceğiniz; hem de kendinizi geliştirmeyi seviyorsanız uzun yıllar boyunca devam edebileceğiniz bir meslek olacaktır.

Kamuda bilgisayar işletmenliği en çok tercih edilen alanlardan biridir. Kurum içerisindeki personelin epostalarının kurulması, kullanılacak programların bilgisayarda çalışır halde konumlandırılması, sistem güvenliğinin sağlanması ve gerekli dış donanımlar ile bağlantılarının yapılması, ortak ağ kullanımının sağlanması ile tüm bunların devamında teknik destek vermek üzere kurum bünyesinde destek elemanı olarak bulunulması gibi görevleri kapsar. Kamusal alanda ayrıca adliyelerde zabıt katipliği görevi için de bu sertifika aranmaktadır. Kamuda bu alanda iş başvurusu yapmadan önce mutlaka E-devlet onaylı bilgisayar işletmenliği sertifikası aranmaktadır. Bu alanda gelişen teknolojileri de takip eder ve disiplinli olarak çalışırsanız, kamu personeli olarak meslek hayatınıza devam edebilirsiniz.

Özel sektörde ise pek çok alanda iş istihdamı sağlanmaktadır. Öncelikle genellikle orta ölçekli firmalar kendi bünyelerinde bir bilgisayar işletmeni bulundurmak isterler. Aynı kamuda olduğu gibi özel şirket içerisindeki personellerin bilgisayarlarında yer alması gereken programların kurulumu, güvenliğin sağlanması, yeni personel işe giriş sürecinde gerekli yazılımların temini ve personel ayrılışında eposta güvenliğinin sağlanması gibi görevler üstlenirler. 

Neredeyse her sektörde kişinin bilgisayar kullanım bilgisi işe alınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yönetici asistanlığı, teknik destek personeli, müşteri ilişkileri elemanı, büro elemanı, danışmanlık gibi görevlerde de yoğun bir bilgisayar ve büro donanım malzemeleri kullanımı olacağından temel bilgileri edinmek ve sonrasında da kendinizi geliştirmeniz adına bu sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir.

Kamu yada özelde bir iş başvurusu yapmak yerine bu alanda kendi firmanızı da kurarak özel sektör yada kamu hizmet dairelerine bu alanda dışarıdan destek de verebilirsiniz. Küçük, orta yada büyük ölçekli firmalar bazı durumlarda bu hizmeti dışarıdan almayı tercih etmektedirler. Bu doğrultuda rutin bir hizmet süreci ve hizmet içeriği belirleyerek, bilgisayar işletmeni bulundurmayan firmalara kendi şirketiniz üzerinden destek de verebilirsiniz.

E-devlet Onaylı Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası

Kurs programını başarıyla tamamlayan ve sonrasında yapılan yeterlilik sınavından geçerli notu alan katılımcılar E-devlet onaylı bilgisayar işletmenliği sertifikasını almaya hak kazanacaklardır. Hem kamu hem de özel sektörde iş başvuruları yaparken bu sertifika zorunlu olmakta ve geçerliliği E-devlet üzerinden de sorgulanabilmektedir. Çalıştığınız kurum bünyesinde kendinize yaptığınız yatırım neticesinde yükselme olanağınız varsa da bu sertifikayı özgeçmişinize eklemek size katkı sağlayacaktır.

Eğitime Kimler Katılabilir?

Bilgisayar kullanımına ilgi duyan, bu alandaki teknolojik gelişmeleri takip eden ve kendisini geliştirmek isteyen, bu alanda kariyer yapmak isteyen herkes eğitim programına katılabilir. Eğitim programı online olarak gerçekleştiğinden Türkiye’nin her yerinden yada yurtdışından da başvuru sağlayabilir, eğitimlere katılabilir, sertifikanızı almaya hak kazanabilirsiniz. 

Bilgisayar İşletmenliği Kursuna Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

Kurs ve Meslek Akademi olarak bireylerin istedikleri alanda eğitim alması ve bu yönde çalışma hayatlarını başlatabilmeleri adına oldukça kapsamlı eğitim programları sunmaktayız. Eğitim programlarına başvuru yapmak için sitemizde bulunan iletişim bilgilerimizden, bilgi formu doldurarak yada Whatsapp üzerinden bizlere ulaşabilir, aklınıza takılan tüm detaylar için profesyonel ve tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.