Eczanede Çalışmak İster misiniz?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Eczanede, eczacı ile birlikte çalışmak isteyen ve bu alana ilgi duyan biri iseniz, eczane yardımcılığı sertifikası alarak bu alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Meslek seçimi ve kariyer tercihi olarak oldukça talep gören bu alanda çalışmak için elbette bazı koşulları sağlamanız gerekir. Bu koşullar sadece eğitime yönelik, başarılı bir eğitim süreci geçirip sertifika almak değil; aynı zamanda kişisel özelliklerinizin de bu alanda çalışmaya uygun olmasını kapsamaktadır. Eczanede çalışmak için neler gerekli, çalışma hayatının size getireceği görev ve sorumluluklar nelerdir, mesleğin olumlu yanları, olumsuz yanları ve daha pek çok detaydan yazımızda bahsedeceğiz. Umarız bu mesleği seçmek isteyenler içerikten faydalanabilir.

Eczane Yardımcısı Görev ve Sorumlulukları

Eczane yardımcısının eczane içerisinde işleyişi kontrol etmek ve düzenden sorumlu olmak gibi temel görevlerinin yanı sıra eczacıya asistanlık etmek gibi görevleri de bulunmaktadır.

Eczane Açılış ve Kapanış Zamanlarını Takip Etmek

Eczane çalışma saatlerine uygun şekilde sabahları eczaneyi açmak, açılışla gereken rutinleri gerçekleştirmek. Kapanış saatinde ise kapanış işlemlerini yapmak, güvenli bir şekilde kapanışı sağlamak eczane yardımcısının temel görevlerinin başında gelir. Bu rutini sağlamak eczaneyi ziyaret edecek kişiler için ve iş disiplini açısından oldukça önemli bir konudur.

Eğer yapı olarak disiplinli değilseniz ve işe geç kalma alışkanlıklarınız, erken kaçmaya çalışma alışkanlıklarınız varsa bu mesleğin size göre olmayacağını söyleyebiliriz. Elbette ki çalışma hayatında her işte, işe zamanında gelme ve zamanında çıkma konularına dikkat edilmelidir. Ancak sorumluluklar gereği ve ziyaretçilerinizin ilaç ihtiyacı olan kişiler olacağını düşünürsek dakik olmamak, istenmeyen durumların yaşanmasına da sebebiyet verebilir.

Mesai Saati Mola Zamanı Uyumu

Eczanede çalışırken mesai saatleri açılış kapanış saatleri bellidir; ancak gün içerisinde yemek yada mola saatlerine her zaman birebir uyum göstermek mümkün olmayabilir. Eczanenin bulunduğu konumu ve yoğunluğu gereği yemek saatlerinde değişiklikler olabilir ve mola almak istediğinizde de mutlaka eczane iç işleyişine zarar vermeyecek bir yapılanma içerisinde olmanız gerekir. Eczane içerisinde yoğunluk varsa, ilgilenen eleman sayısına göre yoğunluk geçinceye kadar çalışmanıza devam etmeniz ve sonrasında mola zamanı ayırmanız daha uygun olacaktır.

Eczanede Çalışmak İster misiniz

Yoğun Çalışma Süreci

Genel olarak eczane asistanlarının günü yoğun geçer. Sabah açılışta eczanenin günlük temizliğinin sağlanması, ilaç dolaplarında bulunan stokların kontrolü, gün içerisinde sipariş verilmesi gerekenlerin listelenmesi, gelen siparişlerin kontrol edilmesi ve ilgili alanlara yerleştirilmesi, reçete ve güncel bilgilerin takibi gibi işlemler günlük rutin içerisinde yer almaktadır. Müşteri karşılama yoğun ise bazı işlerde zamansal aksamalar elbette olabilir; ancak hatasız bir şekilde tamamlanması ve karışıklığa yol açmamak için de sistematik olunması gerekir.

Eczacı Yardımcılığı Kursu hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Eczane Nöbet Süreçleri

Eczanelerin çalışma düzeninde rutin mesai saatleri dışında nöbet süreçleri de bulunmaktadır. Bu nöbetler gece nöbetlerinin yanı sıra Pazar nöbetleri olarak da tutulmaktadır. bu süreçlerde çalışma temposu yoğun olacağı gibi çalışma zamanı da fazla olacaktır. Bir gece nöbeti olduğunda 36 saatlik bir çalışma süresinden söz etmekteyiz. Bu süreçte özellikle gece saatlerinde yakın civardaki tek eczane olunması mümkün olacağından ciddi bir yoğunluk yaşanabilir. Bu nöbet zamanları hem dikkatli hem de hızlı olmanızı gerektiren zamanlar olduğundan tüm dikkatinizi işinize vermelisiniz. Acil durumları kolay ayırt etmeli, ilaçlar ve hastalıklara dair bilgilere hakim olmalısınız. tabii ki nöbet gün ve gecelerinde sorumluluğunuz fazla olmakla birlikte eczacının da gözetimi altında olursunuz; ancak başarılı bir eczane asistanı, iş yükünü elinden geldiği şekilde üstüne alabilmelidir ve bu süreçte hata riskini en aza indirmelidir. Eğer özel yaşamınız yada çalışma kabasiteniz bu mesai şeklini kaldıramayacak düzeyde ise bu mesleği tercih etmeniz önerilmez.

Hastalarla İlgilenmek

Günlük rutin içerisinde çoğu zaman düzenli ilaç kullanımına yönelik hastalarla muhatap olmanız gerekse de kimi zaman acil durumlar yada ağır hastalığı bulunan kişilere hizmet vermeniz gerekebilir. Karşınızdaki kişinin psikolojik durumu hakkında empati kurabilmeli ve her zaman sıcakkanlı bir tavır sergilemelisiniz. Kişinin talebi karşılanabilir olmasa bile yardımcı olmak istediğinizi ve karşınızdakinin sağlığını düşündüğünüzü yansıtabilirseniz, tüm hastalarla ilişkileriniz çok daha rahat yürüyecektir. Deneyim kazandıkça bu konularda daha başarılı olursunuz tabii ki; ancak tavır olarak soğuk ve sert mizaçlı kişiler yine bu alanda başarılı bir kariyer sahibi olamayacaklardır.

İletişim Becerisi

İnsanlarla diyalog halinde olunan tüm mesleklerde iyi iletişim becerilerine sahip olmak ilk şarttır diyebiliriz. Kimileri bu beceriye doğuştan sahipken kimileri de sonradan kendisini geliştirerek konuşma alanında başarılı olabilir.

Öncelikle bir kişiyi anlamak için gerçekten dinlemek önemlidir. Kişinin rahatsızlığını dinlerken gerçekten kendinizi vermeli ve o konuyu çözmek amaçlı dinliyor olmalısınız. Elbette hepimiz insanız ve kimi zaman yoğunluk kaynaklı durumlardan ötürü dikkat dağınıklığı yaşayabiliyoruz. Ancak kendimizi toparlayıp işimizle ilgili yaşanan süreci en sağlıklı şekilde atlatmaya bakarsak da halledilemeyecek bir konu yoktur. Kimi zaman bir hasta ile ufak bir tartışma yaşamak mümkün. Ancak unutmayın ki, karşınızdaki kişi maalesef bir rahatsızlık yaşıyor. Ana amacı bu durumdan kurtulabilmek. Belki sizinle konuşmadan kısa bir süre önce bir başkasıyla tartışmış yada hizmet aldığı diğer eczanede bir memnuniyetsizlik yaşamış olabilir. O an her ne kadar bu durumu size yansıtıyorsa da durumu kişiselleştirmemeli, mesafenizi korumalı ve görevinizi gerçekleştirmelisiniz. Güler yüz göstermek ve karşınızdakinin yardımcı olmaya çalıştığınızı farketmesi inanın zor değil ve hemen iletişiminizi yumuşattığını da görebilirsiniz.

Eczane Yardımcılığı Nedir, Nasıl Olunur? başlıklı blog içeriğimizi de okumak ister misiniz?

Eczane Yardımcılığı Sertifikasına Sahip Olmak

Eczane yardımcısı olarak eczanede çalışmak için öncelikle bu konuda bir eğitim almalı ve mutlaka eczane yardımcılığı sertifikasına sahip olmalısınız. Bunun için aşağıda da detaylı olarak bahsedeceğimiz şekilde bir eğitim programına katılmalı ve programı tamamlamanızın ardından e-devlet onaylı eczane yardımcılığı sertifikanızı almalısınız.

Rutin Düzende Disiplinli Çalışmak

Eczacı asistanlığında rutin bir çalışma düzeni vardır. Günlük işleriniz, takip etmeniz gerekenler oldukça nettir. Bu düzende disiplinli olarak çalıştığınız taktirde bu meslekte başarılı olmamanız için hiçbir neden yoktur.

Disiplinli çalışmak elbette ki her alanda gereklidir. Ancak sektör sağlık olunca atlanan bir detayı tolere etmek diğer sektörlere göre çok daha zor yada imkansız olacaktır diyebiliriz. Bu yüzden bu alanda çalışmak için disiplinli ve esnek bir kişiliğe sahip olmanız gerekir ki hem başarılı olup hem de meslek hayatınızda mutlu olabilesiniz.

Eczane Yardımcılığı Eğitimi

Kurs ve Meslek Akademi olarak eğitim programımız içerisinde hem mesleki hem de kişisel becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak şekilde bir eğitim planı sunmaktayız. Eczane içerisindeki rutin görev ve sorumluluklar ile ilgili alacağınız eğitim içeriklerinin yanı sıra, kişisel iletişim becerileri, empati yeteneği, sıkıntılı durumlarla başa çıkabilme yeteneği ve psikoloji konusunda da eğitim içerikleri sunuyoruz. Böylece meslek hayatınızı kolaylaştıracak bilgilerin yanı sıra hem meslek hayatınız hem de özel hayatınızda kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak öğeler de sunmuş oluyoruz.

E-devlet Onaylı Eczane Yardımcılığı Sertifikası

Sizlere sunduğumuz eğitim programını tamamlamanızın ardından sertifikanızı almaya hak kazanırsınız. Bu belge ile kurum içi eczanelere, ilaç şirketlerine ve yerel eczanelere iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Sertifikanız ile beraber almış olduğunuz eğitimin içeriğinin de sunduğumuz şekilde doygun olması, tüm adaylar arasından sıyrılmanıza ve kariyerinize başlamanıza yardımcı olacaktır. 

Yukarıda da detaylı bahsettiğimiz gibi kişisel özellikleri kendinizde barındırıyorsanız, eğitime ilgi duyuyorsanız, kariyer olarak eczanede çalışmak sizi heyecanlandırıyor ve yapacağınız işe tutku duyuyorsanız mutlaka bu alanda kariyer sahibi olmanızı öneririz. Manevi yönden de insanlara yardımcı olmak mesleğinizi yaparken size ayrıca bir mutluluk duygusu katacaktır.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.