Başarılı CV Nasıl Hazırlanır?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

İş başvurusu yaparken kullanmanız gerekli CV'nizi hazırlarken nelere dikkat etmelisiniz? Ya da daha etkili ve başarılı bir CV oluşturmanın püf noktaları nelerdir? Bu içeriğimizde daha iyi bir CV hazırlamanız için tecrübelerimizi sizlere aktarmaya çalışacağız. Mülakata çağrılmada en etkili öğenin CV'niz olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

CV Nedir?

CV (Curriculum Vitae), Türkçesini özgeçmiş olarak adlandırdığımız genellikle iş başvurularında kullanılan belgedir. Burada amaç kişiyle ilgili yeterli bilgilerin işverene sunulması ve işverenin değerlendirme yapabilmesidir. CV içerisinde ön yazı, kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, beceriler, sertifikalar, çalışma geçmişi ve deneyimler, referanslar gibi öğeler bulunur.

Başarılı CV Hazırlama Rehberi

Başarılı bir CV oluşturduğunuzda mülakata çağrılma olasılığınız artacaktır. Düzensiz, baştan savma hazırlanan özgeçmişler ile istediğiniz işi bulamayacağınızı şimdiden söyleyelim. CV'niz bir işe başvururken sizi temsil eden en önemli öğedir. Peki başarılı CV nasıl hazırlanır, nelere dikkat edilmesi gereklidir?

Ön Yazı

Ön yazı özgeçmişin üzerine eklenen vurgulayıcı ifadeler barındıran bir giriş sayfasıdır. Ön yazıda başvuru yapan kişi bu pozisyona neden başvurduğunu, bu pozisyona olan yatkınlık ya da uygunluğunu, hedef ve beklentilerinin neler olduğunu belirtmelidir. Bu yazı giriş, gelişme ve sonuç kısımları olarak oluşturulmalıdır. Giriş bölümünde kendinizi tanıtmalı, gelişme bölümünde başvuru ile neden ilgilendiğinizi ve hedeflerinizi anlatmalı, sonuç kısmında ise bir özet geçerek teşekkür mesajı vermelisiniz.

Ön yazıda öne çıkan özelliklerinizi fazla abartıya kaçmayacak şekilde belirtebilirsiniz. Bu noktada kendinize olan güveni belirtmeli ancak aşırı iddialı ifadelerden ve kendinizi çok abartmaktan da kaçınmalısınız. Ön yazıda kendinizi en iyi şekilde anlatmaya, bu işte neden sizi tercih etmeleri gerektiğinden bahsetmelisiniz. Ön yazıyı çok kısa ya da insanları sıkacak kadar uzun olmayacak şekilde hazırlamalısınız.

Başarılı CV Nasıl Hazırlanır?

Kişisel Bilgiler

Ad ve soyad, adres, e-posta ve telefon bilgileri mutlaka doğru olarak yazılmalıdır. E-posta adresinizin ad ve soyadınızdan oluşması ciddi görünmeniz için oldukça önemlidir. Adınız ve soyadınız içermeyen e-posta adresleri işverenler tarafından gayri resmi bulunabilir. CV'nize tanımladığınız e-posta adresinizi sürekli kontrol ettiğinizden de emin olun. Çünkü iş başvuru cevabınız bu belirttiğiniz e-posta adresine gelebilir. Cv'nize abartılı olmayan fazla rötuş içermeyen bir fotoğraf eklemeyi de unutmayın. Kadınlar bu fotoğrafta abartılı makyajdan kaçınmalı ve sıcak bir görünüm ortaya koymalıdırlar. Erkekler ise saç ve sakal kısımları bakımlı ve yine sıcak - samimi bir fotoğraf eklemelidirler.

Doğum tarihi, yeri ve medeni durum da yine kişisel bilgiler altında bulunmalıdır. Birçok işveren yaş ve medeni duruma bakarak değerlendirmelerini yapmaktadırlar. Erkek adaylar askerlik ile ilgili bilgilerini mutlaka CV'lerinde bulundurmalıdırlar. Tecili olan adaylar tecil süresini bu alanda belirtmelidirler. Askerlik hizmetini tamamlamamış kişiler için değerlendirme yapılırken bu tescil süresi işveren tarafından göz önünde bulundurulur. Ek olarak sürücü belgesi sahipliği olanlar sınıf belirterek bu bölüme ehliyet bilgilerini ekleyebilirler.

Eğitim Bilgileri

Mezun olunan okul - üniversitelerin tamamı bu eğitim bilgileri alanında bulunmalıdır. Okul adı, giriş yapılan - mezun olunan yıl ve bölüm - kategori mutlaka belirtilmelidir. Okul listesi son mezun olunandan diğerlerine göre ters kronolojik sıra ile hazırlanmalıdır. Örnek: üniversite, lise, ortaokul gibi... Mezuniyet notlarına ilişkin değerler de okul - üniversite listesine eklenebilir; elbette mezuniyet puanlarınız çok düşük değil ise :)

Yabancı Dil Bilgisi

Bildiğiniz yabancı dilleri seviyelerini belirterek CV'nizde kullanmalısınız. Varsa TOEFL, IELTS gibi sınavlara ait notlarınızı ya da bir kurumdan eğitim aldıysanız o bilgileri bu alanda belirtmelisiniz. Bu alanda bildiğiniz dile ait seviyeyi doğru belirtmeyi unutmayın. Üst seviye bilmemenize rağmen böyle bir bilgi verdiğinizde bu sonrasında sizi ciddi anlamda sıkıntıya sokabilecektir.

Staj ve Çalışma Bilgileri

Bugüne kadar çalıştığınız ya da staj yaptığınız tüm işletme, kurum vb. bu alanda listelemelisiniz. Eğitim bölümünde olduğunu gibi burada da bu listeyi ters kronoloji ile sıralayarak oluşturmalısınız. Son çalıştığınız yerden, ilk çalıştığınız yere doğru gibi... Çalışma bilgilerinize işe giriş - çıkış tarihlerini, pozisyon ve görevlerinizi, varsa elde ettiğiniz başarıları da eklemeyi unutmayın. Bu alanda özellikle başarıların vurgulanması CV'niz değerlendirilirken size artı sağlayacaktır. Ek olarak bu alanın doğrudan sizin iş hayatındaki tecrübelerinizi aktaracağından işveren değerlendirmesinde öncelik olacağını da unutmayın.

Beceriler

Öncelikle bilgisayar bilgisi olmak üzere başvuru ile ilgili olan becerilerin tamamına yer verilmelidir. Dijital çağda yaşadığımız için günümüzde bilgisayar bilgisi oldukça önemli bir konudur. Dolayısı ile bilgisayar bilginizi detaylı olarak bu bölümde belirtmenizi öneririz. Kullanabildiğiniz programlar, sahip olduğunuz kodlama bilgisi ve diğer araçları bu alanda belirtebilirsiniz. Başvuru yapılan iş ile ilgili sahip olduğunuz diğer beceri ve belgeleri de bu alanda belirtebilirsiniz.

Hangi Meslek Bana Uygun? başlıklı blog içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kurs ve Sertifikalar

Bugüne kadar katıldığınız mesleki kurslara ve sahip olduğunuz sertifikalara bu alanda yer vermelisiniz. Kurs ve sertifikalarınızı da yine son katılınandan ilk katılınana doğru ters kronoloji ile listeleyebilirsiniz. Burada eğitimi aldığınız kurum adı, eğitim başlığı, eğitimi veren kişinin adı - soyadı, varsa akademik ünvanı, eğitim tarih aralığı ve kurs sonunda edinilen sertifika bilgilerine yer verebilirsiniz. Katıldığınız kurs ve buna bağlı edindiğiniz sertifikalar iş başvurunuzun değerlendirilme aşamasında öne çıkan öğelerden birisidir. Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili yurtdışı bir deneyiminiz var ise bunu mutlaka öne çıkararak CV'nizde kullanın.

Hobi - İlgi Alanları

Sahip olduğunuz hobileri CV'nizde geçirmeniz size artı bir değer katabilir. Bu yüzden iş haricinde, gerçekten zaman geçirmekten hoşlandığınız alan ve aktiviteleri, yapmayı sevdiğiniz şeyleri hobi - ilgi alanları bölümünde geçirebilirsiniz. Kitap okumak, kamp, resim yapma gibi sanatsal, sportif hobilerinizi bu alanda kullanabilirsiniz.

Referanslar

Referans olarak gösterdiğiniz kişilerin başvurduğunuz alana, pozisyona yakın kişiler olmasına öncelikle dikkat etmelisiniz. Referans eklediğiniz kişilere ait telefon numarası paylaşmanız gerektiğinden bu kişileri CV'nizde kullanmadan önce onlardan izin istemeyi unutmayın. Referanslara ait verdiğiniz iletişim bilgilerinden kişilere direkt olarak ulaşılabildiğinden de emin olun. Referans olarak verdiğiniz kişilerin ad, soyad, çalıştığı işletme adı, pozisyon ve iletişim bilgilerini listeye eklemelisiniz. Eğer iletişim bilgisi verilmesi istenmiyorsa, talep halinde verilecektir ibaresi ekleyerek referans tanımlayabilirsiniz.

Bu içeriğimize de göz atmak ister misiniz? Meslek Edindirme Kursu Nedir? Ne İşe Yarar?

Özgeçmiş Hazırlarken Genel Olarak Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçeriğin üst kısmında bölümsel olarak nasıl CV hazırlamanız gerektiği sizlere anlatmaya çalıştık. Bunlar haricinde başarılı bir CV oluşturmanız için bazı dikkat etmeniz gereken genel noktalar mevcut, bunlar:

 • Yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Düşük cümleler kullanılmamalıdır.
 • Çok uzun cümle ve paragraflardan kaçınılmalıdır.
 • Anlaşılır, yalın bir dil kullanılmalıdır.
 • Abartılı cümlelerden uzak durulmalıdır.
 • 11-13 punto aralığında bir tercih yapılmalıdır.
 • Kolay okunabilen bir font seçin. (Arial, Tahoma gibi)
 • Paragraf aralıkları okunması kolay olacak şekilde ayarlanmalıdır.
 • Metin rengi olarak siyah tercih etmeli ve başka renk kullanımından kaçınmalısınız.
 • Metin içerisinde vurgulanmasını istediğiniz alanları abartıya kaçmayacak şekilde bold olarak kullanabilirsiniz.
 • Doğru olmayan bilgiler kesinlikle verilmemelidir.
 • Ulaşılamayan referanslara yer verilmemelidir.
 • Okuması kolay bir CV oluşturun
 • CV'nizi standart bir format ile kayıt edin. (Doc, Pdf gibi)

Bu içeriğimizde başarılı bir CV oluşturmanız için gerekli hemen her detaya yer vermeye çalıştık. Bunlar iş başvurusu sonrası mülakata çağrılan adayların CV'lerinde olan ortak özellikler. Umarız içeriğimiz sayesinde daha iyi bir CV hazırlayabilir ve hayalinizdeki işe sahip olursunuz. Hepinize kariyer hayatınızda başarılar dileriz...

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.