Hangi Meslek Bana Uygun?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Yeni bir meslek edinmek isteyenlerin kendi kendilerine sorduğu sorulardan en önemlisi "Hangi meslek bana uygun?" olarak öne çıkmaktadır. Bir kişinin hayatı boyunca çalışacağı, para kazanacağı mesleği seçerken çok fazla sayıda faktörü göz önüne alması gerekli. Peki bu kriterlerin neler olduğunu, diğer göz önüne almanız gerektiğini merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise bu içerik tam size göre. Bu içeriğimizde doğru mesleği tercih etmenize yönelik gereken tüm bilgileri sizlere detaylı olarak sunmaya çalışacağız...

Hangi Meslek Bana Uygun Testi

Aşağıda tüm sektör kategorilerine göre var olan olumlu ya da olumsuz özellikleri sizlere anlatmaya çalışacağız. Verdiğimiz bilgiler dahilinde kendinizi ve kişilik yapılarınızı değerlendirerek size en uygun mesleği bulmanıza ışık tutacağımıza inanıyoruz :)

Sağlık Sektörü

Günümüzde sağlık sektöründe çalışmak özellikle Türkiye'de ön planda olan bir istektir. Elbette sağlık kategorisinin Türkiye'de oldukça gelişmiş olması hatta yurtdışından dahi yoğun olarak hasta talebi gelmesi bu isteği yüksekte tutan sebeplerin arasında. Peki, sağlık alanında çalışmak; örneğin bir hasta kabul sekreteri olmak sizin için tam olarak istediğiniz meslek midir? Ya da bir dişçi asistanı olmak veya bir eczanede çalışmak sizin için doğru bir seçim mi?

Sağlık sektöründe çalışmak için belirli bir disipline ve düzene sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu sektörde meslek hayatına devam etmek ciddi ve zaman zaman zor bir hal alabilir. Ancak düzenli bir gelir, uzamayan mesai saatlerinde çalışmak istiyorsanız sağlık sektöründe yer almanız sizin için doğru bir seçim olabilir. Ancak bu sektörde çalıştığınızda yoğun bir tempoya, iş düzenine alışmaya da hazır olmalısınız. Disiplinli, anlayışlı ve soğukkanlı bir yapıya sahipseniz sağlık sektöründe çalışmak sizin için doğru bir tercih olabilir.

Tıbbi Sekreterlik

Tıbbi sekreterlik bu kategoride öne çıkan en çok tercih edilen meslektir. Hastane ya da tıp merkezinde çalışan bir tıbbi sekreter randevu alma sürecinden, hastanın işlemlerinin yönlendirilmesi, arşivlenmesi, gerekli noktalara yönlendirilmesi ve çıkış işlemlerine kadar bir çok süreci yönetmekle sorumludur. Bir düzen ve prensip isteyen bu çalışmayı başarıyla ve mutlu olarak sürdürebileceğinizi düşünüyorsanız tıbbi sekreterlik ya da hasta kabul sekreterliği olarak adlandırılan bu meslegi tercih edebilirsiniz. Bu mesleği yapabilmek için iyi bir eğitim almanız gerektiğini ve E-devlet onaylı bir sertifikaya sahip olmanız gerektiğini de unutmayın.

2023 Hasta Kabul İş İmkanları ve Maaşları yazımız da ilginizi çekebilir.

Diş Hekimi Asistanlığı

Diş klinikleri ya da bireysel diş hekimlerinin yanında çalışmak isteyenlerin yöneleceği meslektir. Bu mesleğe sahip kişiler hastaların randevu aşaması ile birlikte, bilgilerinin arşivlenmesi ve tedavi sonrası süreçlerini yönetmeyi başarabilmelidirler. Bu kişiler aynı zamanda kliniğin hijyeni, alet ve cihazların bakımından da sorumludurlar. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler yukarıda bahsettiğimiz görevleri içeren iyi bir eğitime tabi olurlar ve bu görevleri yapabildiklerine dair bir sertifikaya sahip olurlar. Uzun vadeli, disiplinli, tek bir işverene bağlı olarak ve küçük bir merkezde çalışmak istiyorsanız dişçi yardımcılığı sizin için ideal bir iş olabilir. Diş hekimlerine çocuklar da oldukça fazla gelmektedir. Bu yüzden bu mesleği seçmeyi düşünürken çocuklar ile de aranızın iyi olmasını değerlendirmenizi öneririz.

Eczane Kalfalığı - Eczacı Yardımcılığı

Eczanelerde çalışmak da bir çok kişi için tercih edilebilir şekilde talep görmektedir. Yani eczacı kalfalığı yapmak ya da eczane yardımcısı olmak bir çok kişinin hayalinde olan bir meslektir. Eczanede kalfalık yapmak için öncelikle belirli bir disipline sahip olmalı ve eczaneyi resmi saatleri içerisinde açıp kapatmalısınız. Bunun yanı sıra ilaçlar ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmalı, size gelen reçeteleri doğru bir şekilde okuyabilmelisiniz. Sağlık kategorisinde diğer alanlarda önemli olduğu gibi eczanede çalışırken de kayıt yapmak, bilgisayar programlarını doğru kullanmak ve veriyi doğru işlemek çok önemlidir. Diş hekimi yardımcılığında olduğu gibi küçük bir işletmede, tek bir işverene bağlı çalışmak isterseniz eczane kalfalığı mesleği sizin için ideal bir seçim olabilir. Bu alanda da disiplin konusunun çok önemli bir kavram olduğunu ve mesai saatleri içerisinde yoğun bir tempo ile çalışmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Hasta - Yaşlı Bakım

Sağlık alanında en zor olan kategorilerden birisi hasta ya da yaşlı bakımıdır. Gelir olarak diğer gruplara göre daha yüksek bir değeri olsa da, yapması en zor olan görevlerden birisidir. Hasta ve yaşlı bakım alanında çalışmak isteyenlerin disiplin, sabır, anlayış gibi özelliklerinin yanı sıra enerjik bir yapıya sahip olmaları da çok önemlidir. Eğer bu özelliklere sahipseniz bu kategoride diğer sağlık alanlarına göre daha yüksek gelir etmeniz mümkün...

Dijital Pazarlama

Günümüzün internet teknolojisi ve pandemi etkisi sonucunda dijital reklamlar artık hayatımızın önemli bir merkezi haline gelmiş durumda. Özellikle Google ve sosyal medya reklamları artık işletmeler için vazgeçilmez bir pozisyona gelmiş durumda. Hal böyleyken işletmeler de doğru reklamı, verimli bütçeler ile verebilmek için dijital pazarlama uzmanları arayışı içerisine girmiş durumda...

Google Ads Uzmanlığı

Dijital reklamlarda en çok bütçe harcanan, en fazla verim sağlayan, dünyanın en önemli arama ağı olan Google reklamlarında uzmanlaşmak, gelecek vaat eden bir meslektir. Youtube'un da sahibi olan Google arama ağı, görüntülü ve video reklamlar ile pazarlama alanında ciddi bir pastaya sahiptir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Uzmanlığı

Facebook, Instagram, Tik Tok vb. gibi sosyal medya araçlarının kullanım oranları ortada... İnternet üzerinde geçirdiğimiz vaktin ciddi bir kısmını bu sosyal medya kanalları kapsamakta. Hal böyle olunca bu kanallarda yapılan reklamların etkisi de tartışılmaz olmakta. Bu kanallar üzerinde etkili bir şekilde reklam vermeyi bilmek, doğru kitleye ulaşabilmek ve verimli bir bütçe kullanabilmek ciddi bir beceri olarak görülmekte. Gelecek vaat eden bu uzmanlık alanı da yine Google Ads gibi tercih edilen popüler bir meslek.

Teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız, temel düzey bilgisayar bilginiz varsa, kendinizi geliştirmeyi seviyor ve araştırma yaparak kendinizi sürekli geliştiren bir yapınız varsa Google Ads ve sosyal medya uzmanlığı konusunda kendinizi geliştirebilir ve bunları meslek olarak sürdürebilirsiniz. Ek olarak sosyal bir kişiliğe sahip olmanız da bu meslekleri sürdürebilmeniz için önemlidir. Günümüzde dijital pazarlama uzmanlığının gelir anlamında diğer kategorilere göre de daha yüksek olduğunu sizlere aktarabiliriz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

En Yakın Dijital Pazarlama Uzmanlığı Kursu programımızı inceleyin.

Hangi Meslek Bana Uygun

Aşçılık

En keyifli mesleklerden birisine geldik :) Aşçılık... Yemek yapmayı seven, kendisini bu alanda yeterli gören kişiler üst düzey otel ya da restoranlarda bu görevi yapmak için bu mesleği tercih edebilirler. Elbette dışardan göründüğü kadar kolay olmayan bu mesleğin de birçok püf noktası var. Bunları öğrenmek için üniversite onaylı bir eğitim almanız sizin için oldukça yararlı olabilir. Bir çok otel ve restoranın aşçı alımında e-devlet onaylı bir sertifikaya sahip olmanızı istediğini de belirtelim. Bu mesleği yapmanız için bir el becerisine, yemek hazırlama sevgisine ve bir pratikliğe sahip olmanız gerektiğini de söyleyebiliriz. Yani hem elinizin bu işe yatkın olması hem de pratik bir işleyişe sahip olmanız önemli...

Aşçılık Kursu eğitim ve sertifika programımızı inceleyin.

Oyun Terapisi

Oyun terapisi, çocukların iç dünyalarını - kendilerini çeşitli oyunlar aracılığı ile daha iyi anlayarak çocuğun kendisini etkili bir biçimde ifade edebilmesini amaçlayan birbirinden farklı yöntemleri içeren bir terapi şeklidir. Bu konuda kendisini geliştirmek isteyen kişilerin birincil olarak çocuk sevgisini edinmiş olmaları ön plandadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin aynı zamanda sabırlı ve sevecen özelliklere de sahip olması gerektiğini belirtebiliriz. İlgi alanı doğrudan çocuk olduğundan bu mesleği yaparken empati kurma becerisinin de yüksek olması gerektiğini söylemekte yarar var...

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu; bireylerin kariyer, okul, ticari alanlarda seçimi gibi alanlarda yönlendirme ve desteğe ihtiyaç duydukları durumlarda faydalandığı bir danışmanlık - yönlendirme hizmetidir. Yaşam koçlarının temel amacı; bireyin karar verme sürecini kolaylaştırmak için konunun ayrıntılı şekilde - analizlerle ele alınmasını sağlamaktır. Yaşam koçluğunu bir meslek olarak sürdürebilmek için analitik bir düşünce yapısına, empati kurabilme kapasitesine ve araştırmacı bir yapıya sahip olmanız gereklidir.

Yaşam Koçluğu Eğitimi üniversite onaylı sertifika programımızı inceleyin.

Emlak Danışmanlığı

Villa, konut - daire, arsa ve benzeri mülklerin alım, satım ve kiralama gibi işlemlerinin belirtilen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesini sağlayan aracıların sahip olduğu mesleki ünvan emlak danışmanlığıdır. Emlak danışmanları işlerini iyi ve profesyonel şekilde yaptıklarında, ciddi bir gelir düzeyine sahip olmaktadırlar. Emlak danışmanlığı yapmak için iyi bir iletişim gücüne ve ikna kabiliyetine sahip olmak gereklidir. İnsanlar ile iletişiminiz iyi ise, ikna kabiliyetiniz yüksek ise ve daire, arsa gibi konularda yatırım bilginiz varsa emlak danışmanlığı tam size göre.

Size Uygun Mesleği Birlikte Seçelim

Meslek seçimi konusunda halen kafanızda soru işaretleriniz varsa bize ulaşın. Profesyonel ekibimiz size meslek seçimi konusunda en iyi danışmanlığı sağlayacaktır.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.