Hasta Kabul Sekreteri Nedir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Hasta kabul sekreteri hastane ya da tıp merkezine gelen hasta ve hasta yakınlarının karşılanma işleminden, çıkış işlemlerine kadar olan sürecini yöneten bir meslektir. Bu süreçleri hasta kayıtlarını yapma, dosya oluşturma, bunları ilgili departmanlara ulaştırma ve arşivleme olarak sıralandırabiliriz. Bu mesleği yapan kişilerin, hastanın hastaneye girişinden çıkışına kadar olan süreçteki yönetimde oldukça önemli rolü vardır. Bu yüzden bu mesleği tercih edenlerin, disiplinli, çalışkan ve iletişimi kuvvetli olması son derece önemlidir. Bu mesleği üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler yapabileceği gibi, bu alanda eğitim veren kurumlardan e-devlet onaylı sertifika edinmiş kişiler de yapabilirler.

Hasta Kabul Sekreterinin Görevleri

Doğrudan insan sağlığı ile ilgili bir meslek olan hasta kabul sekreterliğinin oldukça önemli görevleri vardır. Bunları doğru yapmak, yönetmek bu mesleği icra edenler için olmaz ise olmazdır. Hasta kabul sekreterleri temel olarak aşağıda sıraladığımız görevleri sürdürürler.

Telefon Çağrılarını Yönetmek

Hasta kabul sekreteri hastaneye gelen çağrıları karşılar ve arayan kişilere yardımcı olur. Hastanın istek ve taleplerine göre onu doğru olarak yönlendirir. Hastanın kafasındaki soru işaretlerini kaldırmak amacıyla tüm talepleri cevaplar. Bu yüzden hasta kabul sekreteri olmak için sabırlı bir kişiliğe sahip olmak oldukça önemlidir. Ayrıca güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmak ve sıcakkanlı bir kişilik barındırmak ta bu meslek için oldukça önemli özelliklerdir.

Hasta Karşılama - İlk Kayıt

Hasta kabul sekreteri gelen çağrıları karşılar, hastaların ihtiyaçlarına yönelik departmandan uygun bir zaman için randevu oluşturur ve sisteme giriş sağlar. Bu işlemle birlikte hasta kabul sekreteri ilgili hastanın süreçlerini yönetmeye başlar. Hasta kabul elemanı hastanın hastane ya da tıp merkezine ilk girişinde onu karşılar, ona bir dosya oluşturur ve ilgili yönlendirmeleri hastaya yapar.

Hasta Evraklarını Düzenlemek

Hasta kabul sekreterliği görevini yapan çalışanlar hastanın ilk giriş dosyası haricinde ona ait tüm evrak ve formları düzgün bir şekilde oluştururlar. Bu evrakları gerekli departmanlara yönlendirir ve arşivlerler. Bu yüzden bu mesleği yapan kişilerin düzenli bir yapıya sahip olmaları, temel düzeyde bilgisayar bilgisine sahip olmaları gereklidir. Ayrıca bilgisayar bilgisi yanında bu aracı hızlı ve etkin kullanmak da bu mesleği başarı ile sürdürmek için çok önemlidir.

Hangi Meslek Bana Uygun? başlıklı blog içeriğimizi mutlaka okumalısınız.

Evrak ve Dosyaları Arşivlemek

Hastaneler ya da sağlık kurumlarında evrak - dosyalar mutlaka güncellenir ve sonrasında üzerlerinde güncellemeler yapılır. Bu yüzden oluşturulan tüm evrak ve dosyaların profesyonelce arşivlenmesi gerekir. Dosyalar sonrasında kullanılmak üzere arandığında kolayca ulaşılabilir bir halde olmaları gereklidir. Bu işlemi de yapmakla zorunlu olan kişi hasta kabul sekreteridir. Hasta kabul sekreteri adayları eğitimlerinde arşivleme konusunda bir çok detay öğrenirler.

Hasta Kabul Sekreteri Nedir

Hasta Yakınlarını Yönlendirmek

Hasta yakınları hastalarını ziyarete geldiği zaman onları güleryüz ile karşılamak, onları doğru bilgilendirmek hasta kabul sekreterinin önemli görevlerinden birisidir. Çünkü yakını hasta olan kişilerin stresli ya da kaygılı olmaları gayet olağandır. Bu yüzden bu kişiler ile özel ilgilenmek, onları doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek çok önemlidir. İyi bir hasta kabul sekreteri olmak isteyenlerin yüksek bir empati gücüne sahip olması gerektiğini de rahatlıkla belirtebiliriz.

Hasta Çıkışı İşlemlerini Yapmak

Hasta kabul sekreterliği departmanı hastaların çıkış işlemleri için gerekli olan prosedürleri yönetirler. Bunlar hastane çıkış evrakının düzenlenmesi, gerekli birimlere onaylatılması ve varsa hasta işlemlerine ait ödemeyi tahsil etmek - fatura düzenlemektir.

Çıkış Sonrası Gerekli Arşivlemeleri Yapmak

Hastanın hastaneyi terk etmesinden sonra ortada olan tüm dosya, form ve evrakların gerektiği şekilde arşivlenme görevi doğrudan hasta kabul sekreteri departmanına aittir. Dolayısı ile bu departmanda çalışan kişiler bu işlemli sağlıklı bir şekilde yapmalıdırlar. Hastaların sonraki şikayetlerinde ya da yeni bir giriş yaptıklarında bu dökümanlara kolay ulaşmak yapılan işin doğru ve hızlı olarak sürdürülmesi için oldukça önemlidir.

5000 öğrencimiz işe başladı. Siz de yeni bir meslek edinmek ister misiniz? O halde Tıbbi Sekreterlik Kursu programımıza göz atabilirsiniz.

Hasta Kabul Sekreterliği ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Oldukça popüler bir meslek olan hasta kabul için merak edilen bir çok soru mevcut. Bu içeriğimizde bu soru ve cevapları sizler için bir araya getirmek istedik. Umarız bu bilgiler sizlere ışık tutar ve fayda sağlar.

Hasta Kabul Sekreteri Olmak için Üniversite Mezunu Olmak Gerekir mi?

Hayır. Hasta kabul sekreteri olmak için ilgili bölümlerden mezun olma ya da üniversite diplomasına sahip olmanız bir zorunluluk değildir. Meslek ile ilgili üniversite onaylı bir E-devlet sertifikasına sahip olmanız bu mesleği yapabilmeniz için yeterlidir.

E-Devlet Onaylı Sertifika Ne Demektir?

Üniversitelerin katılımcılara belirli bir eğitim ve yetkinlik sonrasında verdiği sertifikalardır. Bu sertifikalar aracı - yetkili eğitim kurumları tarafından katılımcılara verilir. Bu kurumlar katılımcılara eğitim ve eğitim sonrasında bir sınav düzenlerler. Bu sınavdan istenilen notu alan katılımcılar, E-devlet onaylı sertifikayı almaya hak kazanırlar. Sağlık alanında hasta kabul sekreterliği, diş hekimi asistanlığı ya da eczacı yardımcılığı yapabilmek için konuyla ilgili E-devlet onaylı sertifika sahibi olmanız gereklidir. E-devlet onaylı sertifikalar E-devlet portalı üzerinden sorgulanabilir ve görüntülenebilir.

Hasta Kabul Sekreterliği Belgesi Nasıl Alınır?

Üniversiteler ile anlaşmalı olan kurumlara başvuru yapmalı ve istediğiniz alan ile ilgili eğitime katılmanız gereklidir. Eğitim sonrasında da kurum tarafından yapılan sınavdan istenilen puanı almalısınız. Kurs kaydı yapmadan önce ilgili kurumun referanslarına, başarılarına ve sağladığı eğitim içeriklerini mutlaka detaylı gözden geçirmenizi öneririz.

Hasta Kabul Sekreterliği Kursunun Amacı Nedir?

Bu kursun amacı yukarıda bahsettiğimiz görevleri en iyi şekilde yapabilmek üzere kişileri eğitmektir. Oldukça önemli bir meslek olan hasta kabulu kursiyerlerin en iyi şekilde yapması, başarılı bir görev sürdürmesi amaçlanır. Bu yüzden tüm detaylar bu eğitim içeriğinde en ince ayrıntısına kadar ele alınır.

Eğitimler Örgün mü?

Pandemi süreci sonrasında sertifikalı eğitimler çoğunlukla online ortamdan düzenlenmektedir. Bu da kursiyerlerin fiziki şartlara bağlı kalmadan eğitimlere kolayca katılmasını sağlamaktadır. Ek olarak düzenlenen sınavlarda çoğunlukla online olarak gerçekleştirilir.

Hasta Kabul Sekreterliği Kursu Ücretleri Ne Kadar?

Bu ücretler kursu veren kurumlara göre tamamıyla fark gösterebilir. Burada eğitimcilerin tecrübesi, eğitimin içeriği gibi faktörler devreye girer. Bu kursu almak istediğinizde en ucuzunu tercih etmeniz sizin mesleki eğitiminiz için olumsuz olabilir. Çünkü bu mesleği başarıyla yapmak için detaylı bir eğitime ve tecrübeli bir eğitmene ihtiyacınız var. Bu yüzden en kapsamlı eğitimi en tecrübeli kurumlardan almaya çalışmalısınız.

Hasta Kabul Sekreteri Olmak İstiyorum, Hangi Özelliklere Sahip Olmalıyım?

İnsan sağlığı üzerine kurulu bir meslek olan hasta kabul sekreterliği için disiplinli olmanız en önemli özelliklerin başında yer alır. Bunun haricinde güleryüzlü olmanız, güçlü bir iletişim ve empati becerisine sahip olmanız da oldukça önemlidir. Düzgün bir Türkçe’ye sahip olmanız, temel bir bilgisayar bilgisine sahip olmanız da bu meslek için size artı sağlayacaktır.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.