Hasta Bakıcı Nedir, Görevleri Nelerdir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Hasta bakıcı, kendi bakımını kendisi sağlayamayan başka bir kişiye bakım ve destek sağlayan kişilere verilen isimdir. Bu durum yaşlılık, bir engele sahip olma veya hastalık gibi bir dizi nedenden kaynaklanabilir. Hasta bakıcılar hem fiziksel hem de duygusal destek sağlayabilir ve kişinin öz bakımı için ihtiyaç duyacağı banyo yapma, giyinme ve yemek yeme gibi günlük yaşam aktivitelerinde yardımcı olabilir. Ayrıca ulaşımları konusunda yardımlar sağlayabilir, ilaçlar ve randevular konusunda yardımcı olabilirler.

Profesyonel hasta bakıcılar genellikle bakımın nasıl sağlanacağı konusunda eğitim almış, sonrasında deneyim kazanmış ve işlerini bilinçli şekilde sürdüren kişilerdir. Kendi bakımını üstlenemeyecek insanlara yardımcı oluyor olmak manevi bir tatmin duygusu getirse de aynı zamanda zorlayıcı da olabilmektedir. Stresli ve dikkat gerektiren bir çalışma türü olduğundan ve kimi zaman kişilerin olumsuz durumlarına tanıklık edildiğinden soğukkanlı ve hızlı çözüm odaklı bir yapıya sahip olmak gerekir.

Hasta Bakıcı Nedir?

Başkalarına yardım etme tutkusu olan şefkatli bir kişiyseniz, profesyonel bir bakıcı olarak kariyer sizin için mükemmel olabilir. Profesyonel hasta bakıcı olarak, fiziksel, zihinsel veya gelişimsel engelli bireylere yardım sağlayabilirsiniz. Görevleriniz hizmet verdiğiniz kişinin kendi çözemediği ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecektir, ancak banyo yapmak, giyinmek ve bakım yapmak gibi görevler beraberinde yemek hazırlamak ve besinlerin alınmasını sağlamak, kişinin günlük yaşam aktivitelerine yardımcı olmak, eğer düzenli ilaç kullanımı varsa bu kullanımları takip etmek gibi öğeleri içerecektir.

Sabırlı, empati sahibi olmanız ve zorlu davranışlarla başa çıkabilmeniz gerekir. Fiziksel güç, dayanıklılık ve iyi iletişim becerileri de bu alanda çalışacak kişilerin sahip olması gereken önemli özelliklerdendir.  Başkalarının hayatlarında bir fark yaratmanıza izin veren ödüllendirici bir kariyer arıyorsanız, profesyonel hasta bakıcı olmak sizin için mükemmel bir seçim olabilir.

Hasta Bakıcı Nedir, Görevleri Nelerdir?

Hasta Bakıcının Görevleri Nelerdir?

Hasta bakıcı hasta, engelli veya başka bir şekilde yardıma ihtiyacı olan kişilere bakım sağlama konusunda eğitimli ve deneyimli bir kişidir. Hasta bakıcılar genellikle hastaneler, bakım evleri, huzurevleri, yaşlı bakım merkezleri ve klinikler gibi alanlarda çalışma alanı bulabilir; ancak özel bakım gerektiren kişiler için evde bakım hizmeti de sağlayabilirler.

Hasta bakıcı olarak çalışan kişiler çalıştıkları kurumdaki verilen hizmetlerin niteliklerine göre çeşitli görevler üstlenirler.

Sağlık Merkezleri ve Hastanelerde Hasta Bakıcı Görevleri

Hastaların rutin temizlik işlemlerinden sorumludurlar. Kalınan odanın, kullanılan eşyaların temizliği, yatak örtüsü ve temel eşyaların temizliği ile ortamın düzeninden sorumludurlar.

Aynı zamanda özel bakım ihtiyacı olan hastalarda kişisel temizlik rutininin sağlanması ve beslenme ihtiyacının karşılanması da hasta bakıcının görevleri arasındadır.

Evde Bakım Hizmetlerinde Hasta Bakıcı Görevleri

Evde bakım hizmeti veren hasta bakıcıların, kurumlara göre daha çok iş yükü olabilir. Sorumlulukları altında olan kişilerin günlük kişisel bakımı, beslenme ihtiyacının karşılanması, alınması gereken ilaçların zamanının takip edilmesi ve alınmasını sağlama, özel bakıma ihtiyaç duyan kişilerde özellikle düşme, çarpma durumları söz konusu ise her anda refakat edilmesi gibi çalışmaları kapsayabilir.

Yatalak durumda olan hastalar için tabii bu durum tüm refakat hizmetlerini ve kişisel bakımın nispeten daha kapsamlı olmasını da kapsamaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanlığı Kursu hakkında detaylı bilgi edinmek için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Hasta Bakıcılığının Önemi

Gerek bireysel gerek kurum içi çalışma alanlarında hasta bir kişinin yalnızca tedavi edilmesi değil, iyi bakıma ihtiyaç duyması da hedeflenmektedir. Süreç içerisinde kişinin tedavisinin bir parçası olarak ilaçlarının zamanında alınması, özenli bir temizlik ve bakıma sahip olması kendisini manevi olarak da tatmin edecek ve kendisini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Özellikle öz bakımını yerine getirmekte zorluk yaşayan hastalarda günlük rutin ihtiyaçların karşılanması ve gözetim altında olması pek çok olumsuz durumun da önüne geçmektedir.

Hasta veya yaşlı bakımı uzmanı olmak için özel bir eğitim gerekliliği bulunmamakla birlikte bu alanda alacağınız e-devlet onaylı bir sertifika sayesinde daha kolay iş bulabileceğinizi unutmamak gerekir. Bu alanda alacağınız eğitimler sayesinde hem kişisel bakımın bir parçası olabilir, hem de bu alanda deneyim kazanarak kariyerinizi inşa edebilirsiniz.

Kimler Hasta Bakıcı Olabilir?

Hasta bakıcı olarak bir kariyer sahibi olmak isteyen kişiler hasta ve yaşlı bakımı uzmanı kurs programına katılabilir ve bu program sayesinde konuya ilişkin teorik ve pratik bilgileri edinerek meslek hayatına başlayabilirler.  Programı başarıyla tamamlayan katılımcılar, sertifikalı bir hasta veya yaşlı bakım uzmanı olmak için sertifika almaya da hak kazanacaklar ve gerek özel gerekse devlet kurumlarında çalışmak için başvuru yapabileceklerdir.

Hasta Bakıcı Olmak İsteyenlerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Bu mesleği seçmeye ve bu konuda eğitim almaya başlamadan önce bazı kişisel özellikleri karşıladığınızdan emin olmanız gerekir.

Öncelikle mutlaka insanları seven, sabırlı ve şefkatli bir yapıya sahip olmanız gerekir. Eğer sabırsız, tezcanlı ve kolay sinirlenebilen bir yapıya sahipseniz bu meslek hayatında mutlu olmanız pek olası değil. Her durumda sabırlı olmalı, soğukkanlılığınızı korumalı ve hızlı karar verme yetisine sahip olmalısınız.

Disiplinli bir kişiliğe sahip olmanız çok önemlidir. ilaç saatleri ve yemek saatlerini düzenli olarak takip etmeli ve kişisel bakıma dair ihtiyaçları atlamamalısınız.

Sertifikalı Meslek Kursları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Fiziken güçlü bir yapıya sahip olmanız gerekir. Özel bakıma ihtiyaç duyacak hastalarda kimi zaman hastanın oturmasını sağlamak, yürüyüş yapmasına yardımcı olmak için fiziki güç gerekecektir. Fiziken güçsüz bir yapıya sahipseniz istenmeyen kazalara sebebiyet verebilirsiniz.

Kendi kişisel bakımına özen gösteren bir yapıya sahip olmalısınız. Özellikle işinize duyduğunuz saygı gereği her zaman temiz, kişisel bakımına ve kişisel hijyenine özen gösteren, dakik olmak ve samimiyet düzeyinizi iyi ayarlayan kişilik özelliklerine sahip olmalısınız.

Kimi zaman çalışma koşullarının zorlayıcı olabileceğini bilmelisiniz. Çalışacağınız kişilerden güleryüz görmeyebilirsiniz, sıkıntılı hastalıklarla mücadele eden kişilere yardım sağlamanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda empati yapabilmeli ve kişisel tepki içeren tavırlardan kaçınmak için irade sahibi olmayı bilmelisiniz.

Kişisel olarak bu özellikleri karşılıyorsanız hasta bakıcı olmak için sertifika programına kayıt olabilir, e-devlet onaylı sertifika almak için gereken şartları sağladıktan sonra bu alanda çalışma hayatına başlayabilirsiniz. Deneyim kazandıktan sonra da işinizi çok daha bilinçli ve profesyonel bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanlığı Sertifikasının Sağladığı Avantajlar

Sağlık hizmetleri içerisinde büyük bir önem taşıyan hasta bakıcı hizmetleri hem kurumlarda hem de bireysel evde bakım hizmeti olarak tercih edilebilmektedir. Bu yönde bir eleman arayışında olan oldukça fazla sağlık kurumu ve bireysel talep bulunmakta olduğundan eğer işin gerekliliklerini öğrenebilir ve kişisel olarak da bu mesleği yapabilmek için gereken şartlara sahip olabilirseniz, alanda iş bulmanız mümkün olacaktır. Hasta bakımı, hastaların mümkün olan en iyi bakımı almasını sağlamak için yürütülen tüm faaliyetleri içerdiğinden teşhis ve tedaviden sonraki bakım ve rehabilitasyona kadar tüm detayların takibini de içermektedir.

Hasta ve Yaşlı Bakım Uzmanlığının Geleceği

Yaşlı bakımı uzmanlığının geleceğini şekillendirecek bir dizi faktör vardır. İlk olarak, kronik hastalıkların artan oranı, sağlığın teşviki ve geliştirilmesine ve hastalıkların önlenmesine odaklanan yaşlı bakım hizmetlerine yönelik daha büyük bir talebe yol açacaktır. 

Bu nedenle yaşlı bakımı sektörünün önemli bir istihdam kaynağı olmaya devam etmesi muhtemeldir. Hasta bakımı konusunda sürekli artan ihtiyaçların karşılanması için hasta bakımı çalışanlarının giderek daha fazla beceri kazanması ve bu becerilerini de uygulayabilir nitelikte olması da elbette sektörün gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.