E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir?

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Günümüzde bir iş koluna, mesleğe, beceriye ait sertifikalar eskisi gibi fiziki olarak değil, dijital ortamdan sağlanmaktadır. Yani önceleri diploma tarzında basılı sertifikaların yerini dijital sertifikalar almıştır. Örnek olarak bir mesleki eğitim kursuna katılıp, kurs sonunda ilgili sınava girip, başarılı olduğunuzda size eskisi gibi bir fiziki sertifika değil de, dijital bir sertifika sağlanır. Bu da online bir kursa katılmanız, kursun sınavını geçmeniz sonucunda size sunulur. Katıldığınız kursun üniversite onaylı bir kurum olması e-devlet onaylı sertifika almanız için en önemli unsurdur. Çünkü bu alınan dijital sertifika Türkiye içerisindeki resmi kurumlar tarafından doğrulabilir durumdadır.

Yukarıdaki şekilde edindiğiniz E-devlet onaylı sertifikalar size yeni bir beceri ve meslek öğretmesi haricinde, bir çok iş dalında da çalışma - istihdam imkanı sağlarlar.

YÖK'e bağlı üniversitelerin anlaşmalı kurumlarından aldığınız kurs ve sonrasında başarılı olduğunuz sınavın sonucunda E-devlet onaylı sertifika kazanmaya hak kazanırsınız. Kısaca E-devlet onaylı sertifika, YÖK'e bağlı üniversitelerin onayladığı kurumlardan eğitim alan ve bu eğitim sonucunda sınavlardan başarı sağlayan kişilere verilen dijital sertifikalardır. Bu sertifikaların en önemli özelliği E-devlet ekranlarından sorgulanabiliyor, görüntülenebiliyor ve resmi kurumlar tarafından kabul ediliyor olmasıdır. E-devlet onaylı sertifikaların hem resmi hem de özel kurumlarda geçerliliği olduğunu da bilmenizi isteriz. Çünkü bu sertifika doğrudan YÖK'e bağlı üniversiteler ile anlaşmaları olan eğitim kurumları tarafından verilir.

Üniversite Onaylı Sertifika Nedir? blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Onaylı Sertifikalar Hangi kurumlardan Alınır?

Yüksek Öğretim Kurumu’na bağlı üniversiteler ile anlaşmalı olan eğitim kurumları E-devlet onaylı sertifika vermeye yetkililerdir. Bu kurumlar belirli bir üst düzey eğitmen kadrosuna sahip, kendisini verdiği eğitimlerde ispat etmiş olan işletmelerdir. Dolayısı ile E-devlet onaylı sertifika vermeye yetkisi olan kurumların YÖK'e bağlı üniversiteler tarafından onaylandığı kesindir. Bu kurumlara başvurarak istediğiniz mesleğe ait kursa katılıp, kurs sonrasında da sınava girerek başarı sağladığınız takdirde E-devlet onaylı sertifikanızı edinebilirsiniz. E-devlet onaylı sertifika almaya karar verdiğinizde, kursa katılacağınız kursun bu sertifikayı verdiğinden emin olmalısınız. Bunun için kurumun önceden verdiği sertifikaları incelemenizi öneririz.

Oldukça fazla ilgi çeken bu içeriğimize göz atmak ister misiniz? Hangi Meslek Bana Uygun?

E-Devlet Onaylı Sertifika Nedir?

Hangi Eğitimlerde E-Devlet Onaylı Sertifika Mevcuttur?

Birçok mesleki eğitim için E-devlet onaylı sertifika mevcuttur. Bunların başlıcalarını şunlar olarak belirtebiliriz:

  • Hasta Kabul (Tıbbi Sekreterlik)
  • Eczane Yardımcılığı
  • Diş Hekimi Asistanı Yardımcılığı
  • Hasta ve Yaşlı Bakım
  • Bilgisayar İşletmenliği
  • Emlak Danışmanlığı
  • Yaşam Koçluğu
  • Dijital Pazarlama
  • Aşçılık

Sağlık Alanında Öne Çıkan Sertifika Programları

Hasta kabul, eczane - dişçi yardımcılığı ve hasta - yaşlı bakım sağlık alanında çalışmak isteyenler için en popüler sertifika konuları. Bu bahsettiğimiz sertifika programları 2022 yılında Türkiye'de en çok tercih edilen E-devlet onaylı sertifika kategorisinde yer almışlardır. Sağlık alanında çalışma istek ve talebinin yüksek olması bu bahsettiğimiz sertifika programlarına olan rağbeti arttırmakta büyük rol oynamıştır. Not olarak belirtebiliriz ki işsiz kesimin iş ararken en çok talep ettiği alanlar yukarıda bahsettiğimiz sağlık alanlarıdır.

Elbette ki sağlık alanında çalışmak için sadece e-devlet onaylı dijital sertifika yeterli olmayacaktır. Mesleki uygunluk ve teorik bilgileri eğitim sayesinde edinebilirsiniz. Ancak sağlık konusu gerek eğitimlerde edineceğiniz bilgiler konusunda tam yetkin olmak gerekse kişisel beceriler yönünden sağlık sektörüne uygun olmak gibi farklı beceri ve yetenekleri de içerisinde barındırmayı gerektirir. Sağlık alanında önce çıkan programların her birinin kendi içerisinde hem olumlu ve tatminkar; hem de zorlayıcı tarafları vardır. Sağlık sektöründe seçeceğiniz alana göre tüm bu durumları detaylı olarak değerlendirmeli ve size en uygun alanda sertifika alarak uzmanlaşmaya başlamalısınız.

Kurs Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sağlık sektöründe çalışmak zorlayıcı olabilir; ancak hangi alanı seçerseniz seçin eğer hümanist bir yapınız var ve insanlara yardımcı olmayı seviyorsanız, yaptığınız işten manevi olarak tatmin olma duygunuz yüksek olacaktır.

Dijital Çağda Öne Çıkan Sertifika Programları

Son dönemde, özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte bazı meslekler öne çıkmaya başlamış ve bu mesleği yapan kişiler işletmeler tarafından aranır hale gelmiştir. Bunları başlıca sosyal medya, Google Ads ve SEO uzmanı olarak belirtebiliriz. Dijital pazarlama uzmanlığı sertifikası tüm bu kategoriler kapsayan, günümüzde hemen her işletmede geçerli bir sertifika programıdır. E-devlet onaylı bir dijital pazarlama uzmanlığı sertifikasına sahip olduğunuzda bu sertifika ile birlikte tüm resmi ve özel kuruluşlarda dijital pazarlama departmanında iş bulma imkanına sahip olursunuz.

Aynı zamanda bu alanda kendi firmanızı kurabilir yada freelance olarak çalışma imkanı da yakalayabilirsiniz. İş hayatındaki rekabet ve dijital olarak görünür olma zorunluluğu dijital pazarlama mecralarını aktif kullanma ve disiplinli takip etme zorunluluğunu da beraberinde getirmekte. Ancak elbette her işletme sahibinin bu alana ayrıca vakit ayırma imkanı da bulunmamakta. Dolayısıyla işinde uzman dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç da giderek artmakta.

Dijital pazarlama oldukça geniş bir çalışma alanı olduğundan kendinizi sosyal medya platformları ve Google reklamları konusunda geliştirebilirsiniz. Bu iki alandan birini de tercih edebilirsiniz elbette. Bu sayede edineceğiniz bilgiler ve sonrasında kazandığınız deneyimlerle birlikte pek çok kuruma ve kişiye iş hacimlerini büyütmeleri konusunda yardımcı olabilirsiniz.

Popüler Meslekler için Sertifika Programları

Hiçbir zaman geçerliliğini kaybetmeyen - her zaman popüler olan bazı meslekler vardır. Bunlar emlak danışmanlığı, yaşam koçluğu, aşçılık, bilgisayar işletmenliği olarak sıralanabilir. Tüm bu mesleklere ait e-devlet onaylı sertifika programları mevcuttur. İlgi duyduğunuz alana göre başvuru yapabilir, kursa katılıp eğitim sonunda ilgili mesleğe ait sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Bilgisayar İşletmenliği Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar? blog yazımızı da incelemek ister misiniz?

Bu alanlarda bir yeteneğiniz varsa, alacağınız sertifika sayesinde kendinizi geliştirebilir, vizyonunuzu genişletebilir ve kolaylıkla bu alanlarda iş bulabilir, kariyer hayatınıza başlayabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen E-devlet Onaylı Sertifika Hangisidir?

Hasta kabul sekreterliği ya da diğer adıyla tıbbi sekreterlik 2022 yılında en çok tercih edilen sertifika programı olarak istatistiklere yansıtmakta. Bu mesleği diş hekimi - eczane yardımcılığı takip etmekte. Sağlık alanında ilgi gören bir diğer sertifika programı ise hasta ve yaşlı bakım... Sağlık haricinde hemen her meslekte gerekli olan bilgisayar eğitimi de oldukça ilgi gören bir sertifika programı. Bu saydıklarımızın dışında günümüzün popüler meslek alanları olan dijital pazarlama, emlakçılık, yaşam koçluğu, aşçılık gibi alanlarda E-devlet sertifika programlarında ilgi görmekte...

Gördüğünüz gibi pek çok farklı alanda ve pek çok farklı sektörde çalışma imkanı mevcut. Kendinize kurmak istediğiniz hayat içerisinde ve yetenekleriniz doğrultusunda çalışma imkanlarını araştırabilir ve buna ilişkin sertifika programına kayıt olabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Kursu hakkında bilgi almak ve kayıt olmak ister misiniz?

E-Devlet Onaylı Kurs ve Sertifika Ücretleri Nelerdir?

Bu ücretlendirmeler kursun verdiği eğitimin niteliği, süresi ve kurumun eğitmen kadrosuna göre değişkenlik gösterebilir. Ancak 2022 yılı için bu kurs - sertifika ücretlerinin 1000TL ile 2000TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. E-devlet onaylı sertifika araştırması yaparken ucuz olana değil, mevcut ücretleri dahilinde size en iyi eğitimi verecek olan kurumu seçmenizi öneririz. Eğitim verenlerin tecrübesi, bilgisi ve aldığınız eğitimlerin kalitesi, mesleğinizi yaparken fark yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Kurs programlarında verilen derslerin niteliği, ders konularının kapsamı, mesleki eğitim dışında, meslek hayatınıza katkı sağlayacak ek dersler konusunda programa neler ekledikleri, kurumun eğitmen kadrosu ve köklü bir kuruluş olması gibi pek çok etken eğitimin kalitesini arttıracağından fiyatlandırmasında da farklılık olacaktır.

E-Devlet Onaylı Sertifika İş Garantisi Sağlar mı?

Elbette ki hayır. Elinizde olan bu sertifika sizin bu konuda gerekli eğitimleri almış olduğunuzu gösteren, bu mesleği yapabileceğinizi gösteren ve bu işte çalışabileceğinizi belgeleyen resmi bir belgedir. İstediğiniz işe girebilmek için gerekli başvuruları yapmalı ve kurum ya da işletmenin istediği özellikleri sağlayabiliyor olmalısınız.

Aynı zamanda her sektör için yapılan iş başvurularında olduğu gibi, iş görüşmenizde işe uygunluğunuz, kişisel beceri ve yetenekleriniz, işe uygun olup olmadığınız, kurum vizyonuna uygun olup olmadığınız gibi pek çok kriter de işe alınma sürecinizi etkileyecektir.

E-devlet onaylı mesleki eğitim sertifikanızla birlikte kendinizi geliştirdiğiniz diğer alanları ve mesleğe uygunluğunuzu da iş görüşmeniz sırasında göstermeniz gerekir.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.