Diş Hekimi Yardımcısı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Diş hekimliği yardımcısı olarak kariyer yapmaya başlamak, sağlık sektörüne başlamanın harika bir yoludur. Diş hekimi yardımcıları en temel anlamda, kullanılan alet ve cihazları sterilize etmek, hastaları prosedürlere hazırlamak, röntgen çekmek ve hasta eğitimi vermek gibi birçok önemli görevi yerine getirir. 

Diş hekimi asistanları diş hekimliği muayenehanesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hastaların yüksek kalitede bakım almasını sağlamak için hastalar, diş hekimleri ve diğer diş ekibi üyeleriyle yakın işbirliği içinde çalışırlar.

Diş Hekimi Yardımcısı Nedir?

Bir diş hekimi yardımcısı, bir diş hekimliği ekibinin önemli bir üyesidir. Muayenehanedeki düzen ve işleyişin takip edilmesi, hasta randevu ve işlemlerinin takibi ile birlikte operasyonlar sırasında diş hekiminin görevlerine yardımcı olmak gibi pek çok görevi bulunmaktadır.

Diş Hekimi Yardımcısının Görevleri

Diş hekimi yardımcısı klinik içerisinde pek çok sorumluluk üstlenir.

  • İşlemler sırasında diş hekimine yardımcı olmak
  • Dental aletlerin sterilize edilmesi
  • Röntgen çekmek
  • Hastaları diş prosedürleri için hazırlamak
  • Hastalara ameliyat sonrası talimatların sağlanması
  • Randevu planlama
  • Hasta kayıtlarının tutulması
  • Faturalandırma ve işlem takipleri
  • Klinik düzeni ve temizliğini sağlamak bunlardan birkaçı olarak düşünülebilir.

Diş Hekimi Yardımcısı Olmak için Sahip Olunması Gereken Özellikler

Diş hekimiyle beraber çalışacak bir kişinin öncelikle güzel bir diksiyona sahip olması gerekir. Hastaların ön bilgilendirmeleri ve sonrasında yapılacak bilgilendirmeleri göz önüne alırsak, tıbbi terminolojiye hakim ve doğru bir Türkçe ile konuşma becerisine sahip olunması, anlaşılır olmak açısından oldukça önemli bir kriterdir. Kişinin muayeneye gelmeden önce edineceği bilgileri açıkça aktarabilmeli ve süreçle ilgili soruları yanıtlayabilmelidir.

Kişisel bakımına özen gösteren bir yapıya sahip olmalıdır. Hastalarla temas halinde olacağından kendi vücut ve diş temizliğine önem vermesi son derece önemlidir. Aynı şekilde diş kliniğinin temizliğinden de sorumlu olduğundan gerek muayene ve bekleme salonu, gerekse işlem odaları ile birlikte kullanılan cihazların steril ve temiz olmasından da sorumlu olacaktır. Aynı şekilde işlemler sırasında kullanılan sarf malzemelerinin de kullanımı ve klinikte yeterli stok bulunması gibi işlemleri de takip etmelidir.

Diş hekimi asistanları detay odaklı olmalı ve baskı altında soğuk kanlı yapısını kaybetmeden çalışabilmelidir. Konusuna hakim olmak için gerekli teorik bilgileri öğrenmeli ve özellikle işlemler esnasında hatasız çalışabilmeli, diş hekimine en uygun ve hızlı şekilde yardımı sağlayabilmelidir.

Diş Hekimi Yardımcısı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Diş Hekimi Yardımcısı Eğitiminde Neler Öğrenirsiniz?

Öncelikle diş hekimi asistanı olmak için gereken kişisel disiplin ve şartları sağladığınızı düşünüyorsanız bu alanda kariyer yapmaya karar verebilir ve kurs programı içeriğini değerlendirebilirsiniz.

Eğitim içeriğinde diş anatomisi, temel terminoloji bilgilerinin yanı sıra, insan psikolojisi, eğitim becerileri ve diş kliniğinde kullanılan cihazların kullanım bilgisi gibi detayları öğrenirsiniz.

Diş Hekimi Yardımcısı İş Olanakları

Diş hekimi yardımcı olarak görevleriniz temelde benzer olmakla birlikte, çalıştığınız diş hekimi uzmanlık alanları yada diş sağlığı merkezinin büyüklüğüne göre değişir. 

Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde Diş Hekimi Yardımcısı Olmak

Ağız ve diş sağlığı merkezleri pek çok diş hekiminin çalıştığı büyük sağlık kuruluşlarıdır. Elbette bu tarz kurumlarda daha yoğun bir süreç ve çalışma ekibinden bahsetmemiz mümkün olur. Meslektaşlarınız ile birlikte hastaları şikayetine uygun hekime yönlendirmeli, randevu planını düzenlemeli ve hasta giriş çıkış kayıtlarını takip etmelisiniz.

Genellikle bu tarz merkezlerde temizlik hizmetlerine ayrıca bakan çalışanlar bulunmakla birlikte cihazların sterilizasyonu ve bakım süreçleri yine diş hekimi yardımcısının sorumluluğunda olabilir.

Operasyon ve muayeneler sırasında diş hekimine yardımcı olmak ise en temel görev olacaktır. Bu yüzden cihaz ve sarf malzemeleri için terminolojiyi iyi öğrenmeli ve işlem sırasında hatasız olarak tedarik etmelisiniz. 

Özel Diş Kliniklerinde Diş Hekimi Yardımcısı Olmak

Sağlık merkezleri dışında kendi kişisel kliniğinde çalışan diş hekimlerinin de yardımcı ihtiyacı bulunmaktadır. Bu özel muayenehanelerde çalışırken bir merkeze göre elbette daha az yoğunluk olacak; ancak sahip olduğunuz sorumluluklar daha fazla olabilecektir.

Hasta kayıtları ve beraberinde klinik düzen ve temizliğinden sorumlu olmakla birlikte, işlemler sırasında diş hekimine asistanlık etmek de görevleriniz arasında olacaktır.

Yüksek tempolu bir çalışma alanı sunan diş hekimi yardımcılığı görevinde sizden beklenen de tempoya ayak uydurmak ve kriz anlarını doğru yönetebilmek olacaktır. Hızlı ve verimli bir şekilde çalışırken iş rutinini aksatmamalı ve olası problemlere karşı da çözüm odaklı olmalısınız. Kimi zaman zorluk yaşayan hastalar ile çalışmanız gerekebilir. Bu durumda hem profesyonel tavrınızı korumayı başarabilmeli, hem de işinizle ilgili doğru bilgiler verdiğinizden emin olmalısınız.

Diş Hekimi Asistanlığı Kursu eğitim programımızı inceleyebilirsiniz.

Diş Hekimi Yardımcılığı Sertifikası

Diş hekimliği asistanı olmak için örgün bir eğitim şartı bulunmamakla birlikte, çoğu diş hekimi asistanı bir diş hekimi asistanı sertifika programını tamamlayarak bu yönde meslek sahibi olmayı seçer. Eğitim içeriğinde hem sektöre dair pek çok konuda alacağınız eğitimler sayesinde bilgi edinebilir; hem de kişisel yaşamınızda da kendinizi geliştirmenizi sağlayacak iletişim becerileri, problem çözme kabiliyeti, hassas durumlarla başa çıkma becerisi kazanırsınız. Eğitim sürecini başarıyla tamamlayan herkes e-devlet onaylı diş hekimi yardımcılığı sertifikasını almaya hak kazanır. Eğitim düzeyiniz ne olursa olsun, iş başvurularınızı yapmadan önce gerekli bilgileri edinmeniz ve sertifikaya sahip olmanız gerekir.

Aldığınız eğitimler ve sahip olduğunuz e-devlet onaylı sertifika sayesinde özel diş sağlığı merkezleri, diş hekimine ait özel muayenehaneler, Sağlık Bakanlığı’na bağlı diş sağlığı merkezlerinde çalışmak için iş başvuruları yapabilirsiniz. Zaman içerisinde edindiğiniz teorik bilgilerin yanı sıra kazanacağınız deneyimlerle birlikte işinizde daha verimli çalışabilir ve profesyonel anlamda meslek edinebilirsiniz.

Gereken tüm teorik eğitimleri sertifika programı sırasında edinebilirsiniz. Ancak sahip olmanız gereken kişisel özellikler konusunda kendinizin de farkında olmalısınız. Hassas bir yapıya sahipseniz ve stres altında çalışamıyorsanız, bu sektör sizin hayatınız açısından da zorlayıcı olacaktır. Bu konuda zorluk yaşarsanız ne kadar disiplinli olursanız olun, işinizi de doğru şekilde yapabilmenize engel olacaktır. Meslek seçiminizi yaparken meslek hayatının getirdiği güzellikler dışında, yaşanabilecek olumsuz durumları da objektif bir gözle değerlendirmeli ve en ufak bir tereddütünüz varsa farklı mesleklere yönelmelisiniz.

Diş Hekimi Asistanının Görevleri başlıklı blog içeriğimize de göz atabilirsiniz

Hayatınız içerisinde kendinizi alanınızda hissettiğiniz zaman ancak yaptığınız işte başarılı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlık sektöründe hangi kolda çalışırsanız çalışın, hata toleransı her zaman çok düşük olacak ve telafisi mümkün olmayan problemlere yol açabilecektir. Bu yüzden gerekirse mesleğinde deneyim kazanmış kişilerden konunun artı ve eksilerini değerlendirmek üzere fikir alabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, uzman ekibimizden destek almak için bizlere hemen ulaşabilir, kurs programlarımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.