Diş Hekimi Asistanının Görevleri

Formu Doldurun

Sizi Arayalım

Edevlet onaylı sertifika
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.

Diş hekimliğinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda, özel diş kliniklerinde ciddi bir artış olmuştur. Diş hekimleri hastanelerde çalışmak yerine özel kliniklerinde hizmet vermeye başlamıştır. Bu kliniklerle birlikte, yeni iş alanları da ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de diş hekimi asistanıdır.

Diş hekimleri muayene ve operasyon sırasında bazen yardıma ihtiyaç duyabilirler. İşte o anda diş hekimi asistanları devreye girerek, tedavi işlemlerinin hatasız ve kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlarlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde diş hekimi asistanları herhangi bir eğitim almadan, klinikte, usta çırak ilişkisiyle yetişirler. Fakat, ülkemizde bu pozisyonun önlisans bölümleri bulunur. Diş hekimi asistanları, bu ön lisans bölümlerinden mezun olarak sertifika sahibi olabilirler. Fakat bu bölümler dışında üniversitelerin denetiminde eğitim veren, biz Kurs ve Meslek Akademi gibi eğitim kurumları da bu sertifikaları vermektedir. 

Diş hekimi asistanı nedir, diş hekimi asistanının görevleri nelerdir, bu görevler içindeki en önemli görevleri, diş hekimi asistanı eğitimi ve sertifikası hususundaki detaylar, yazımızın devamında sizleri bekliyor…

Diş Hekimi Asistanı Nedir?

Modern tıbbın gelişmesiyle birlikte, çağdaş diş kliniklerinde, diş hekimlerini ağız ve diş sağlığı alanında asiste eden klinik personelleridir. Farklı ülkelerde, diş hekimi asistanlarının yönetmelik ve mevzuatlarda herhangi bir tanımı yoktur. Diş hekimlerini asiste eden ve her türlü klinik faaliyetini yürüten fakat bu konuda herhangi bir eğitimi olmayan klinik personelleri şeklinde tanımlanırlar.

Diş Hekimi Asistanının Görevleri

Fakat ülkemizin meslek ve sağlık kanunları, yönetmelik ve mevzuatlarında diş hekimi asistanlarının görev tanımı net olarak yapılmıştır ve meslek olarak kabul edilmiştir. Bu durum 2011 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili kanunlarca, meslek yüksekokullarının ağız diş sağlığı bölümlerinden mezun, hasta muayenesinde diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin bir araya getirilerek, kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikeri olarak tanımlanmıştır. 

Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle diş hekimi asistanlığı bir meslek olmuş, bu mesleğe yönelik çeşitli meslek kursları ve eğitim programları açılmıştır. Bu programlar sayesinde, diş hekimi asistanları, klinikte bir takım operasyonel faaliyetlerde bulunma hakkını elde eder. Ayrıca ilgili ön lisans bölümlerini bitirdikten sonra lisans düzeyinde eğitim görmek için dikey geçiş yapabilirler. Bu durumu en iyi şekilde uygulayan ülke, yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi Amerika Birleşik Devletleri’dir. Diş hekimi asistanları, klinik ortamlarda yetişebileceği gibi, ilgili kurs ve sınavlara girerek meslek sertifikaları ve lisansları elde ederler. Bu lisans ve sertifikalar sayesinde, klinik ortamda bir takım diş operasyonları yapmaya hak kazanırlar.

Diş Hekimi Asistanlığı Kursu ile ilgili bilgi almak ister misiniz?

Diş Hekimi Asistanının Klinik İçindeki Görevleri

Diş klinikleri ve hastanelerin diş servislerinde görev yapan diş hekimi asistanlarının, bazı kritik görevleri vardır. Ama temel olarak, adından da anlaşılabileceği üzere diş hekimlerini asiste ederler. İşte o görevlerden bazıları şunlardır:

 • Hastaların tedavi süreçlerinde, diş hekimlerini asiste ederler. 
 • Poliklinikteki amirlerce verilen görev ve sorumlulukları yerine getirirler.
 • Üstlerine zimmetli olan klinik ekipmanlarının, rutin bakımlarının yapılması, stok durumunun kontrol edilerek eksiklerin tamamlanması, kaybolmaması ve arızalanmaması gibi durumlara karşı ekipmanların düzenini sağlarlar.
 • Diş tedavilerinin ardından, operasyon sırasında kullanılan alet ve ekipmanların  bakımlarını yaparlar. Bakımların ardından bu ekipmanların sterilizasyonunu sağlarlar.
 • Sterile ve kullanıma hazır aletlerin, operasyondan önce hijyen kontrollerini yaparak  kullanıma hazırlarlar.
 • Sorumluluğunun bulunduğu ve hizmet verdiği serviste düzen, disiplin ve temizlik noktasında hizmet verirler.
 • Tıbbi atıkların, düzenli ve hijyenik bir şekilde ayrıştırılmasını sağlarlar. 
 • Zimmetinde bulunan herhangi bir ekipmanın arıza vermesi durumunda, ilgili birimlerle ve kurumlarla iletişime geçerek arızanın giderilmesini sağlarlar.
 • Klinikte muayene ve operasyonlar sırasında kullanılan ekipmanların, son kullanma tarihlerini kontrol ederler. Herhangi bir aksilik bulunması dahilinde ekipmanı stoktan çıkararak depoya iadesi veya imhasını sağlarlar.
 • Verdiği hizmeti, kalite yönetim sisteminin hedeflerine yönelik uygun bir şekilde ve gerekli prosedürlere uyarak gerçekleştirirler.
 • Genel anestezi yapılırken kullanılacak ekipman ve malzemenin gerekli kontrol ve hazırlıklarını yaparlar.
 • Diş hekimlerine, operasyon sırasında gerekecek üniteleri sunarlar.
 • Randevulu hastaların dosyalarını, hastanın muayene edilmesinden hemen önce hazırlar ve diş hekimine sunarlar.
 • Hasta randevularının diş hekimine hatırlatmasını yaparlar. 

Gibi birçok görevi bulunur. Bu görevler genellikle, bulunduğu serviste düzen, disiplin ve hijyen yaratmak ve diş hekimini her anlamda asiste etmek üzere kuruludur. 

Diş Hekimi Yardımcısı Olmadan Önce Bilmeniz Gerekenler blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanının En Önemli Görevi Nedir?

En önemli görevlerinden birisi, muayene ve operasyon sırasında kullanılan malzemelerin imhası, stok kontrolünün yapılması; kullanılan ekipmanların sterilizasyonu ve bu konularda ilgili diş hekimine bilgilerin verilmesidir. 

İkinci önemli görevi ise, hastanelerde hizmetlerin denetime tabii tutulması için var olan kalite yönetim sisteminin gerektirdiği prosedürleri, politikaları ve hedefleri gerçekleştirmektedir. Hizmet verirken de bunlara uygun hizmet anlayışıyla işini yapar.

Üçüncü önemli görevi ise, genel anestezi sırasında hasta üstünde kullanılacak bütün malzeme ve ekipmanların gerekli teminini, son kullanma tarihi kontrollerini, stok kontrollerini gerçekleştirerek diş hekimini anestezi sırasında asiste etmektir. Aynı görevleri, diş dolgusu operasyonu sırasında da gerçekleştirerek diş hekimine yardımcı olması beklenir.

Diş Hekimi Asistanı Eğitimi: Kurs ve Meslek Akademi

Günümüzde biz Kurs ve Meslek Akademi gibi kuruluşların çoğalmasıyla birlikte, çeşitli mesleki eğitim faaliyetleri artmıştır. Eskiden, diş hekimi asistanı olmak için üniversitelerin iki yıllık ön lisans bölümlerinden mezuniyet şartı aranırken, günümüzde artık bu şart ortadan kalkmış durumda.

Bu eğitim programlarından elde edeceğiniz sertifikalar, işe alım süreçlerinde bir şart olarak karşınıza sunulmaktadır. İşe alım süreçlerinde, size kolaylık sağlayacak birtakım ipuçları vardır. Bunlar, sertifikayla ilgili olup işverenin gözünde, sizleri daha donanımlı bir personel yapabilecek hususlardır. Öncelikle bu hususta,  aldığınız sertifikanın e-devlet üzerinden onaylı olup uluslararası kuruluşların referans verdiği bir sertifika olması önem taşır. Eğitim aldığınız kurumun sunduğu sertifikanın, bu şarta uyup uymadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde işe alım süreçlerindeki avantajınızı yitirebilirsiniz.

Diş Hekimi Asistanı Sertifikası Nasıl Alınır?

Diş hekimi asistanlığı için öncelikle, sertifikalı bir eğitim programına katılmalısınız. Bu eğitim programında, belirlenen sürelerde ve konularda eğitim gördükten sonra, belirli sertifika sınavlarına tabi tutulursunuz. Sınavları başarıyla tamamladıktan sonra sertifika almaya hak kazanmış olursunuz.

Kurs ve Meslek Akademi: Diş Hekimi Asistanlığı Kursu Eğitimleri Nelerdir?

Diş hekimi asistanlığı eğitiminde verilen birtakım dersler aşağıda belirtilmiştir:

 • Hasta ön kabul işlemleri ve kayıtlarının tutulması. Hasta randevularının ayarlanması Bunlara bağlı faaliyet bilgilerinin kaydı ve depolanması
 • Ağız ve diş anatomisi
 • Ağız ve Diş kliniklerinde sterilizasyon ve hijyen
 • Diş hekimliğinde radyoloji
 • Diş kliniklerinde kullanılan ekipmanlar ve malzemeler
 • Enfeksiyona karşı alınacak önlemler
 • Hastanın, muayene veya operasyona hazırlanması ve bu süreçte hasta dosyasının oluşturulması

Kurs ve Meslek Akademi olarak yetiştirdiğimiz diş hekimi asistanı kursiyerlerimizin, hastanelerin her servisinde görev yapabilmesini, şiar edinen bir eğitim anlayışı ile hareket etmekteyiz. Bu husus, kursiyerlerimizin kariyerlerinin şekillenmesinde onlara büyük bir avantaj sağlar. Çünkü birçok serviste görev yapabilen bir diş hekimi asistanı, joker personel görevini layığıyla yapabilir. Gerektiği durumlarda farklı servislerde hizmet verebilir ve bu sayede işleyişte yaşanabilecek problemleri de engelleyebilir.

Sizler de Kurs ve Meslek Akademi’nin size sunduğu uygun fiyatlarla, Diş Hekimi Asistanlığı eğitimi alarak bu iş alanında kendinizi geliştirmek ve sertifika sahibi olmak istiyorsanız, sitemizde bulunan ilgili iletişim bilgileri aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.Blog

Sizi Arayalım mı?

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) bilgilendirmesini okudum ve kabul ediyorum.
Firmanın, tarafıma sms yoluyla ticari elektronik ileti göndermesi için iznim vardır.